jak kogoś zgasić
Porady

Jak kogoś zgasić?

Niby kłótnia to nic dobrego, lecz czasem należy komuś powiedzieć do słuchu, bo delikatnej i subtelnej aluzji i tak nie zrozumie. Zgasić kogoś mądrym słowem to zagranie, którego awanturnik na pewno nie będzie się spodziewał.

Jak kogoś zgasić mądrym słowem?

Po co kogoś gasić mądrym słowem? A choćby dlatego, że taki właśnie poziom intelektualny prezentuje nasz rozmówca i inne wyszukane argumenty słowne zwyczajnie do niego nie trafią i pozostaną bez echa. Po drugie czasem warto zgasić kogoś mądrym słowem, bo po celnej i dobitnej ripoście nie ma już miejsca na inne czcze dyskusje i można w spokoju dać upust nagromadzonym emocjom.

Po trzecie czasem jedno trafne i mocne zdanie może zdziałać więcej niż cały monolog. Oczywiście nie należy nadużywać dobitnych powiedzonek, bo wtedy wyjdzie się na zwykłego mądrale i pyszałka, a nie na bystrego rozmówcę.

Jak dać komuś do wiwatu, by popamiętał

Wystarczy przytoczyć mu niektóre znane przysłowia i powiedzonka. Oczywiście należy je dawkować adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Nie poleca się nimi sypać jak z rękawa, bo to obniży ich skuteczność.

Trzeba raczej trzymać je w zanadrzu na specjalne okazje i użyć, gdy nadejdzie odpowiednia pora. W przysłowiach i powiedzonkach drzemie spory potencjał werbalny, gdyż mówią one z werwą o rzeczach, które na co dzień nas otaczają.

Przykłady mądrych powiedzonek

Jeśli komuś się wydaje, że od zawsze był taki mądry i nigdy nie popełniał błędów jako dziecko – można mu powiedzieć: Nie pamięta wół, jak cielęciem był. Inne przysłowie mówi, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ono nadaje się na przykład, by skarcić nielojalnego i fałszywego przyjaciela.

Kogoś można zgasić również stwierdzeniem, iż nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Jak widać, jest sporo sposobów, którymi można w sposób kulturalny, acz stanowczy dać rozmówcy do myślenia.