Nie tylko początkujący ptasiarze, lecz również ci bardziej zaawansowani pasjonaci ptasich obserwacji, widząc nieznanego skrzydlaka w terenie, porównują go z tymi znanymi zwierzętami. Jeżeli nie jest zbyt duży, wówczas punktem odniesienie może być wróbel. Zobaczmy dziś, jakie żółty ptaszek przypomina go nie tylko budową, lecz również rozmiarami.
W Polsce znajdziemy przynajmniej kilka żółtych ptaszków, jednak tylko nieliczne spełniają kryteria. O żółtych ptakach co nieco już pisaliśmy, wspomnieliśmy wówczas, że za taką barwę piór odpowiadają karotenoidy, znajdujące się w roślinach, które stanowią źródło pokarmu owych ptaków.
Pod względem rozmiarów oraz kilku innych cech wróbla najbardziej naszym zdaniem przypomina trznadel. Przez naszych przodków nazywany bywał “strznadlem”, takiej formy jego nazwy używa na przykład Juliusz Słowacki w swoim Panu Tadeuszu (owszem, nie tylko Mickiewicz napisał poemat o takim tytule). Uroki ojczystej ziemi zostają podkreślone poprzez mnogość występujących na niej skrzydlatych istot.
Trznadel również i dziś stanowi nieodłączny element naszego krajobrazu. Upodobał sobie tereny otwarte, w tym pola, łąki czy obrzeża widnych lasów. Podobnie jak wróbel i on jest reprezentantem ziarnojadów. Dziób ma więc przystosowany do jedzenia nasion. Samiec, szczególnie w porze godów, charakteryzuje się żółtym upierzeniem (głównie spód ciała oraz brzuch). Podczas lotu rozpoznajemy go też po rudej plamce na podogoniu. Samiczka jest zdecydowanie mniej strojna.
Długość ciała tego pospolitego mieszkaniec pól (dzielący je ze skowronkami) wynosi 16-19 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 23-29 cm i waży 20-30 gramów. Podobnymi parametrami cechuje się wróbel, przy czym ma wyraźnie krótsze skrzydła.