ciekawostki o Wielkiej Brytanii
Zagwozdki

Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania to jeden z najczęściej obieranych kursów turystycznych. Ludzie nie tylko z Polski są ciekawi jak wygląda codzienne życie brytyjskich dżentelmenów, mają ochotę napić się przepysznej herbaty oraz zwiedzić przepiękny Londyn. Wielka Brytania skrywa jednak kilka ciekawych tajemnic, które warto poznać.

  1. Stonehenge jest jednym z najstarszych zabytków na świecie. Atrakcja turystyczna, którą można podziwiać na południu Wielkiej Brytanii powstała około 3000 roku p.n.e., co sprawia, że jest ona starsza od piramid!
  2. Według statystyk, Brytyjczycy spożywają ponad 165 milionów filiżanek herbaty dziennie.
  3. W Wielkiej Brytanii legalne jest spożywanie alkoholu przez dzieci, które ukończyły pięć lat. Mogą dokonywać tego w zaciszu domowym i prywatnych miejscach.
  4. Językiem urzędowym w tym kraju jest oczywiście język angielski, ale poza nim istnieją również języki regionalne, do których zalicza się walijski, kornwalijski, irlandzki oraz szkocki gaelicki.
  5. Zamek Windsor jest najstarszą oraz największą rezydencją królewską w Wielkiej Brytanii.
  6. Jednym z ciekawszych świąt państwowych jest znany Dzień Świętego Patryka, obchodzony w Irlandii Północnej. Podczas tego święta ludzie spożywają alkohol i bawią się na hucznych przyjęciach.
  7. Nazwa popularnej atrakcji turystycznej w Londynie jaką jest Big Ben, tak naprawdę nie odnosi się do tarczy zegarowej, ale wielkiego dzwona wewnątrz.
  8. Za najbardziej nawiedzony obszar Wielkiej Brytanii uznaje się Anglię Północą. To tam ma podobno dochodzić do wielu niewyjaśnionych zjawisk paranormalnych.
  9. Margaret Thatcher, czyli Żelazna Dama była pierwszą kobietą na stanowisku premiera w Wielkiej Brytanii, a miało to miejsce w 1979 roku.
  10. W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy różne systemy prawne, do których zalicza się: prawo angielskie, prawo irlandzkie oraz prawo szkockie.