do czego służy żółta karetka?
Zagwozdki

Do czego służy żółta karetka

Karetki pogotowia to uprzywilejowane pojazdy, które niosą pomoc potrzebującym. Choć są do siebie dość podobne to nie wszystkie wyglądają tak samo. Dlaczego?

Kolor karetki


Z pewnością, najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest kolor karetki. Do czego służy żółta karetka a do czego biała? Okazuje się, że różnicy nie ma praktycznie żadnej. Wszystkie karetki systemowe zostały objęte rządowym programem, mającym na celu upodobnienie floty ratunkowej do tej z zachodniej Europy. Żółty kolor i odblaskowe niebieskie pasy mają być lepiej widoczne na drodze i podkreślać jej uprzywilejowanie.

Wyposażenie ambulansu

Kolor karetki nie ma znaczenia dla chorego, jednak jej wyposażenie już tak. Pod tym względem możemy wyróżnić kilka ich rodzajów.
Pierwszym z nich jest ambulans specjalistyczny. To takie karetki są wysyłane na pomoc w sytuacji zagrożenia życia. Te pojazdy są nie tylko wyposażone w najlepszą aparaturę medyczną ale także jej zespół jest najbardziej specjalistyczne. W pojeździe powinno znajdować się minimalnie dwóch ratowników medycznych i lekarz.

Innymi kategoriami są karetki podstawowe i transportowe. Te pierwsze, jak można się domyślić, są wysyłane do wszystkich innych przypadków, w których nie jest potrzebna pomoc specjalistyczna. Na pokładzie takiego ambulansu nie musi znajdować się lekarz. Jeżeli chodzi o karetki transportowe to ich głównym przeznaczeniem jest przewóz osób chorych lub krwi między szpitalami. Warto zaznaczyć, że w przypadku konieczności przetransportowania noworodków i niemowlaków używana jest specjalna karetka neonatologiczna. Jest wyposaża w między innymi inkubator.

Warto wiedzieć czym różnią się karetki i jak działa pogotowie medyczne. Zawsze ustępujmy pierwszeństwa tym uprzywilejowanym pojazdom i miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli z nich korzystać.