beethoven ciekawostki
Zagwozdki

Ludwig Beethoven: ciekawostki

Nie jest znana dokładna data narodzin Beethovena. Niektóre źródła podają 15 grudnia, a inne 17 grudnia 1770 roku. Pewne jest jednak, że urodził się w miasteczku Bonn, które znajduje się w dzisiejszych Niemczech.

Czasy młodości

Jednak jeszcze jako młody chłopak przeprowadził się do Wiednia. Na temat nazwiska artysty narosło wiele ciekawych mitów. Według jednego z nich nazwisko Beethoven znaczy: “z buraczanych gospodarstw”. Beet to burak, a hoven ogrody. Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie Flandrii była kiedyś miejscowość Betouwe. Przedrostek van przed nazwiskiem pochodzi od pospolitych nazwisk niderlandzkich i jest ich członem. Ciekawe jest również to, że Ludwig van Beethoven nigdy nie miał żony, a utwór “Dla Elizy” był stworzony dla Elizabeth Rockel, która była słynną śpiewaczką operową. Twórca nawet kiedyś oświadczył się kobiecie, ale do małżeństwa nigdy nie doszło. Jest to także autor jednej z najsłynniejszych melodii w całej historii muzyki.

Twórczość

Nawet osoby, które nie są fanami jego twórczości z pewnością znają dramatyczną melodię, która rozpoczyną V Symfonię c-moll. Mając 25 lat zaczęły się jego problemy ze słuchem, jednak nie powstrzymało to go od dalszego tworzenia i komponowania muzyki. Jednym z najwybitniejszych kompozytorów jest Ludwig van Beethoven: ciekawostki o nim cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nawet kiedy całkowicie stracił słuch nie przestał tworzyć. Do dzisiaj nie jest znana prawdziwa przyczyna zgonu artysty. W jego organizmie wykryto bardzo dużą ilość ołowiu, dlatego część osób twierdzi, że zmarł na ołowicę. Ołów był podawany przez lekarza po bardzo ważnej operacji, której celem było ocalenie życia kompozytora. Lekarstwo okazało się jednak nieskuteczne i niestety wybitny twórca zmarł.