Okres, w którym żyjemy, trwa niedługo, poprzedzają go eony, które istniały przez miliardy lat. Teraz skupimy się na pierwszym eonie w dziejach Ziemi. Rozpoczął się 4 miliardy lat temu i wówczas wszystko wyglądało zupełnie inaczej – jak?
Najstarsza era w dziejach Ziemi: archaik
Cofamy się więc o 4 miliardy lat. Wówczas w sposób bardzo burzliwy kształtowała się planeta, jaką znamy dziś. Wiele śladów po tych przełomowych wydarzeniach możemy obserwować w obecnym czasie – o czym wkrótce wspomnimy.
Najstarszy eon składa się z czterech etapów: archaiku, paleoarchaiku, mezoarchaiku oraz neoarchaiku. Temperatura na powierzchni wynosiła trochę poniżej 100 stopni C. Było więc całkiem znośnie – ale tylko dla bardzo prymitywnego życia. W archaiku bowiem narodziło się życie na Ziemi. Nie były to oczywiście stworzenia o zaawansowanych funkcjach życiowych, lecz najprymitywniejsze z możliwych. Najpierw były to archeany, zwane również archeobakteriami; jak nazwa wskazuje z nich potem rozwinęły się bakterie. Pojawiły się one również w archaiku. Niektóre z nich zachowały się do czasów nam współczesnych i znamy je dość dobrze. Są to na przykład sinice. Bywają szczególnie uciążliwe, gdy zakwitają, wówczas akweny nie nadają się do kąpieli. Zjadają je niektóre stworzenia, ale nie stanowią bynajmniej bogatego źródła substancji odżywczych.
W czasach, gdy kształtował asię Ziemia, nie tylko temperatura powietrza była inna niż dziś; ciśnienie na przykład wynosiło – bagatela – 300-400 MPa, dla porównania teraz oscyluje ono wokół 0,10 MPa. Czym taka różnica była spowodowana? Atmosfera miała inny skład, zawierając metan, wodór, amoniak czy parę wodną. Była tak gęsta, że nieprzepuszczała ani drobiny promieni słonecznych. Występowały procesy górotwórcze, a lawa zastygała tworząc pękającą skorupę, wskutek tego powstawały skały magmowe, a następnie – osadowe.