Mickiewicz: ciekawostki
Zagwozdki

Adam Mickiewicz: ciekawostki

Adam Mickiewicz jest jednym z największych polskich poetów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że był to również doskonały publicysta, działacz polityczny, tłumacz oraz filozof.

Czasy młodości

Poeta nigdy nie był w Warszawie oraz Krakowie, a Litwę opuścił po ukończeniu 26. roku życia. Przyczyną wyjazdu z kraju był wyrok, który zapadł w procesie przeciwko stowarzyszeniu tajnych studentów – filomatom. Po skazaniu na osiedlenie w Rosji zaprzyjaźnił się z Puszkinem oraz dekabrystami. Warto zauważyć, że jego improwizacje w języku francuskim interesowały zarówno polską oraz rosyjską arystokrację. Poeta wyszedł z aresztu w 1824 roku. W wieku 5 lat twórca zaliczył poważny upadek z dachu po czym stracił przytomność. Opis tego zdarzenia zawarł później w słynnej inwokacji.

Rodzina poety

Niewielu poetów zdobyło taką popularność co Adam Mickiewicz ciekawostki o nim cieszą się dużym zainteresowaniem. W młodości chodził do szkoły w Nowogrodzku, która była prowadzona przez dominikanów. Pewnego razu na pracę domową ksiądz Dzwonkowski zadał do napisania wiersz. Następnego dnia nie mógł uwierzyć, że Mickiewicz napisał pracę samodzielnie i twierdził, że pomagał mu w tym ojciec. Młody twórca został wtedy ukarany i musiał przez długi czas klęczeć w kącie klasy. Po wyjściu prawdy na jaw i wyjaśnieniach ojca ksiądz przeprosił Adama Mickiewicza i polecił mu podążanie tą drogą. Rodzina Mickiewiczów nie cieszyła się dobrą reputacją. Byli oni po wielu procesach i awanturach, a dodatkowo trudnili się lichwiarstwem, które nigdy nie było postrzegane dobrze. Na uwagę zasługuje fakt, że dziadek Adama doskonale liczył, ale nie potrafił pisać ani czytać. Liczenie przydało się jednak do udzielania pożyczek na bardzo wysoki procent.