Co to znaczy SS?
Zagwozdki

Co to znaczy SS?

SS to skrótowiec o wielu znaczeniach, ma choćby wiele wyjaśnień w slangu młodzieżowym. Niemniej przede wszystkim kojarzy się z pewną elitarną (do czasu) organizacją. Chodzi o paramilitarną jednostkę służącej dla NSDAP. Znana była ze swej brutalności oraz bezwzględnego wykonywania rozkazów. Jakie były jej dzieje?

Rozkwit i upadek SS

Najpierw wypada rozwinąć ten akronim. SS utworzone na rozkaz Hitlera Schutzstaffel, zatem w literalnym przekładzie – Sztafety Ochronne, natomiast, by uchwycić sens jednostki należałoby nazwę przetłumaczyć na Oddziały Obronne. Litery “SS” zaczęły być przedstawiane w formie runów przypominających błyskawice

Fundamentem dla SS był oddział, który chronił w latach dwudziestych Adolfa Hitlera przed przeciwnikami wywodzącymi się z łona nazistów. SS to były odziały paramilitarne, które początkowo wchodziły w strukturę bojówki SA. Starano się nie dawać SS zbyt dużych prerogatyw. Jednak z czasem to właśnie te oddziały zyskały przychylność Hitlera. W latach trzydziestych przywództwo nad nimi otrzymał Heinrich Himmler, który je zreorganizował. W międzyczasie doszło do stłumienia wewnętrznej opozycji, która polegała na zlikwidowaniu bojówki SA, włącznie z unicestwieniem najbardziej znaczących osób w jej szeregach.

W latach trzydziestych SS stało się organizacją elitarną, w której szeregi wchodzili fanatycy spełniający surowe kryteria rasowe. SS-mani brali udział w działaniach Wehrmachtu. Z czasem z SS-manów zaczęto tworzyć regularną armię (Waffen SS)

Pod wpływem niepowodzeń wojennych szeregi SS zaczęli zapełniać Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze czy Estończycy (zbiorczo nieraz nazywani askarysami). Niektórzy kierowali się nienawiścią i pogardą wobec bolszewizmu, lecz nie brakowało i takich, którzy kierowali się morderczymi instynktami. Poza tym niektóre odziały składały się z degeneratów, którym przydzielano najhaniebniejsze zadania – przed którymi wzbranialiby się żołnierze Wehrmachtu.

Inne znaczenie SS

Jak niemal każdy akronim – również ten ma wiele innych rozwinięć. W slangu graczy komputerowych SS to komunikat ostrzegawczy informujący sojuszników, że przeciwnik zszedł z linii.

SS to także niewinny (przeważnie) screen shot, czyli po naszemu zrzut ekranu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *