Kolejna witryna oparta na WordPressie

kto napisał hymn Polski?
Zagwozdki

Kto napisał hymn Polski?

Mimo że Mazurek Dąbrowskiego jest polskim hymnem państwowym od prawie stu lat, to wciąż nie każdy rodak jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto go napisał. Okazuje się, że pytanie to można rozumieć dwojako – i  w tym też świetle niepodobna udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale po kolei…

Kto napisał Mazurka Dąbrowskiego?

Na początku, zanim przejdziemy do spraw mniej i bardziej tajemniczych, rozprawmy się z pewnym mitem. Są mianowicie wśród nas tacy, którzy autorstwo najważniejszego polskiego mazurka przypisują Dąbrowskiemu. Czyżby to było prawdą, że ów wielce zasłużony żołnierz-dowódca, który wśród licznych zasług ma między innymi sformowanie Polskich Legionów we Włoszech, poza tym odznaczał się jeszcze zdolnościami pisarkimi? Być może tak, ale na pewno nie napisał tekstu polskiego hymnu. W błąd może wprowadzić tytuł, w końcu jest mowa o Mazurku Dąbrowskiego. Wynika to jednak z tego, że gdy powstawał ów tekst, generał Jan Henryk Dąbrowski był wtedy polskim mężem opatrznościowym, nie przypadkiem zatem śpiewamy w refrenie: “Marsz, marsz, Dąbrowski…”.

Jednakże słowa pieśni, która od 1927 roku jest oficjalnym hymnem państwowym RP, ułożył Józef Wybicki. Znamy go właśnie głównie z tego jednego powodu. Tymczasem ma on na koncie wiele innych dzieł, w końcu był pisarzem, między innymi utwory operowe. Poza tym był bliskim współpracownikiem mężnego Jana Henryka Dąbrowskiego, a także członkiem Konfederacji Barskiej czy swego czasu nawet szambelanem polskiego króla.

Podobno Wybicki chwycił za pióro w przystępie wzruszenia, gdy ujrzał las mundurów i orłów polskich żołnierzy. Jako patriota w najlepszym tego słowa znaczeniu pod wpływem dyktatu serca stworzył piękną pieśń, która wzrusza nas do dziś. A miało to miejsce w urokliwej włoskiej miejscowości Reggio nell’Emilia.

Kto skomponował muzykę do polskiego hymnu?

Pierwszą kwestię mamy już za sobą – nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że autorem słów Mazurka był Józef Wybicki. Natomiast ktoś jeszcze musiał napisać muzykę do owego hymnu… I tutaj pojawiają się schody… Przez lata przypisywano tę zasługę rozmaitym kompozytorom, w tym dość popularnemu w tychże latach Michałowi Kleofasowi Ogińskiego… W każdym razie obecnie z powodu braku jednoznacznych dowodów, w rubrykę “autor muzyki” nie wpisuje się nikogo, a zamiast tego używa się najczęściej zwrotu “mazurek ludowy” lub też “autor nieznany/anonimowy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *