Aktualności

Bierzesz kredyt gotówkowy w 2023 roku? O tym musisz wiedzieć

Kredyt gotówkowy możesz przeznaczyć na dowolny cel — zakup auta, remont mieszkania czy kupno sprzętu RTV. Zaciągnięcie zobowiązania nie wymaga dużej ilości formalności i jest stosunkowo szybkie oraz bezpieczne. Sprawdź, o czym warto wiedzieć podczas brania kredytu, aby wybrać korzystną ofertę i zaoszczędzić na całej procedurze.

Oferty kredytów gotówkowych — gdzie ich szukać? Jak je porównywać?

Jeszcze niedawno, aby uzyskać kredyt gotówkowy, trzeba było udać się do banku. Podczas spotkania z jego pracownikiem klient otrzymywał ofertę dopasowaną do jego potrzeb. Z reguły decydował się on skorzystać z usług konkretnej instytucji, ponieważ porównanie ze sobą kilku ofert wymagało poświęcenia czasu, a także wnikliwej analizy propozycji.

Dzisiaj cała procedura jest znacznie prostsza. Wystarczy skorzystać z porównywarki, znajdującej się na stronie finanse.rankomat.pl. Widnieje tam zestawienie propozycji od różnych instytucji, a także ich ranking.

Są w nim uwzględnione m.in. takie czynniki jak:

 • maksymalna kwota zobowiązania;
 • okres spłaty;
 • wysokość rat;
 • całkowity koszt kredytu;
 • RRSO;
 • wysokość prowizji pobieranej przez bank przy udzielaniu pożyczki.

Dzięki temu porównanie kredytów jest bardzo proste i przejrzyste. Nawet jeśli nie orientujesz się w szczegółach związanych z tego rodzaju zobowiązaniami, szybko zauważysz, które z nich najbardziej Ci się opłaca.

Kluczowe czynniki, które należy przeanalizować, wybierając kredyt

Wybierając konkretny kredyt gotówkowy, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami, które są ważne dla każdego kredytobiorcy. Dzięki temu będziesz w pełni świadomy, na co się decydujesz i jak będzie wyglądała sama spłata zobowiązania.

To pozwoli dopasować ofertę banku do Twoich potrzeb, a także uniknąć nadmiernego obciążenia psychicznego i fizycznego w związku ze spłatą. Poniżej znajdziesz informacje na temat najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, analizując umowę kredytową.

RRSO — Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Szczegółowe informacje na temat tego, czym jest RRSO, znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-rrso-koszt-kredytu/. W poradniku zostały także poruszonego kwestie tego, jak wskaźnik faktycznie wpływa na koszty kredytu. W skrócie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa oprocentowania, to informacja na temat całkowitych kosztów kredytu w skali roku, w ujęciu procentowym.

Całkowity koszt kredytu

Należy mieć świadomość, że na koszt kredytu nie składa się jedynie wysokość zaciągniętego zobowiązania i ewentualne odsetki od niego. Determinują go warunki konkretnej umowy, czyli m.in. następujące czynniki:

 • wysokość oprocentowania kredytu;
 • prowizja pobierana przez bank w związku z zaciągnięciem zobowiązania;
 • dodatkowe opłaty (np. za wcześniejszą spłatę, opóźnienie w spłacie);
 • ubezpieczenie — jego obecność zależy od konkretnej oferty. W przypadku kredytów gotówkowych banki nie zawsze wymagają tego rodzaju zabezpieczenia (inaczej jest podczas zaciągania zobowiązania hipotecznego);
 • dodatkowe koszty.

Całkowity koszt kredytu może różnić się od pobranej kwoty o kilkadziesiąt procent — w zależności od konkretnej oferty. W związku z tym warto przeanalizować wnikliwie każdą z propozycji interesujących Cię banków, aby wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Wysokość rat i ich ilość

Wysokość rat jest determinowana przede wszystkim przez zaciągnięte zobowiązanie, oprocentowanie, a także przez ilości opłat okresowych. Im więcej rat do spłaty, tym z reguły są one niższe. Przekłada się to jednak równocześnie na fakt, że ostateczny koszt kredytu jest dla kredytobiorcy wyższy.

Czy bardziej opłaca się mniejsza, czy większa liczba rat? To zależy. Jeżeli Twoje możliwości finansowe pozwalają spłacić zobowiązanie w kilku bądź kilkunastu ratach, to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja. Jeśli jednak masz ograniczone możliwości w zakresie spłaty, wybierz więcej mniejszych rat. To da Ci poczucie bezpieczeństwa finansowego.

Prowizja banku

Prowizja to swego rodzaju wynagrodzenie dla banku za udzielenie pożyczki. Może mieć charakter stały (konkretna kwota za dany rodzaj kredytu) lub procentowy (prowizja stanowi np. 7% wartości kredytu).

Analizując konkretne oferty, zwróć uwagę na to, czy i jaką prowizję zawierają. Obecnie możesz znaleźć promocyjne propozycje, w których prowizja wynosi 0%. Zdarzają się jednak również takie, w których sięga ona około 10%.

Wybierając rozsądnie, możesz zaoszczędzić nawet do kilku czy kilkunastu tysięcy złotych — w zależności od kwoty zobowiązania.

Oprocentowanie — wysokość i rodzaj

Im wyższe oprocentowanie, tym większe raty i ogólnie wyższy koszt kredytu. Wybierając konkretną ofertę, zwróć więc uwagę na wysokość oprocentowania, ale i na jego rodzaj. Wyróżnia się oprocentowanie stałe (niezmienne przez określony czas) i zmienne (mogące rosnąć lub spadać w zależności od sytuacji gospodarczej). Parametry dobierz do swoich potrzeb oraz podejścia do ryzyka, ponieważ przy oprocentowaniu zmiennym Twoje raty będą mogły spadać lub rosnąć.

Znając najważniejsze czynniki związane z kredytem gotówkowym, podejmiesz świadomą decyzję, dotyczącą zaciągnięcia konkretnego zobowiązania. Będziesz też wiedzieć, czego się spodziewać na etapie spłaty kredytu.

Kredyt gotówkowy to ciekawa opcja finansowania różnych inwestycji. Obecnie możesz porównać oferty i zaciągnąć zobowiązanie przez Internet. Jeśli się na to zdecydujesz, przeanalizuj konkretne propozycje i dopasuj jedną z nich do swoich potrzeb.