Góra Chrobrego Głuchołazy
Turystyka

Góra Chrobrego

Głuchołazy to jedno z ciekawszych nie tylko na Opolszczyźnie, ale na całym Śląsku miejsc. Rokrocznie pojawia się w nim wielu turystów, którzy korzystają z rozmaitych obiektów. Słynny jest Park Zdrojowy, w którym stosuje się hydroterapię. Niejeden kuracjusz decyduje się, aby wybrać się w nieco wyższe tereny i zdobyć Górę Chrobrego nazwaną tak na cześć pierwszego polskiego króla.

Góra Chrobrego – Głuchołazy

Masyw ten inaczej nazywany jest Górą Parkową, co jest całkiem zrozumiałe, jako że znajduje się nieopodal Parku Zdrojowego, który tak obficie korzysta z bliskości rzeki Białej Głuchołaskiej. Natomiast góra wieńczenie swe znajduje w trzech szczytach, są to kolejno: Przednia Kopa, Średnia Kopa i Tylna Kopa. Najwyżej ku niebu pnie się ten drugi i osiąga 543 metry. Poz nimi znajdujemy wiele innych atrakcji. Tereny te ze ze względu na zalesienie znajdują się w półmroku, co nadaje im niepowtarzalnego klimatu. Na trasie odnajdujemy na przykład jaskinię, która wyróżnia się specyficznym klimatem. Z tego też względu ich wnętrze jako zimowisko obrazy sobie gatunki nietoperzy, które wymagają specyficznych warunków umożliwiających im przeżycie.  Na samym szczycie jest schronisko, niestety nie skorzystamy z jego gościnności, gdyż jest nieczynne i właściwie zrujnowane. Co dla miłośników ruin – a znamy wielu takich – jest to nie lada gratka, cóż, rzeczywiście coś w nich jest, są przecież dobrym pretekstem do snucia refleksji na temat przemijalności (sic transit gloria mundi).

Niewiele lepiej prezentuje się wieża widokowa. Choć jest w jednym kawałku, to nie wejdziemy na nią, gdyż od dawna nie przyjmuje wędrowców. Zatem nie nacieszymy się widokami. Z kolei na Wiszących Skałach osiadła ponad sto lat temu kapliczka wzniesiona ku czci świętej Anny, cieszącej się dużą estymą wśród mieszkańców Śląska; utrzymana została w popularnym wówczas stylu neogotyckim.

Zmierzając na Przednią Kopę będziemy mieli okazję przystanąć przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej, którą współtworzą kamienne kapliczki.