jaka herbata na odchudzanie
Porady

Jaka herbata na odchudzanie

To dość zrozumiałe, że wolimy być raczej szczupli niż otyli. Przemawia za tym wiele względów. Owszem, chodzi również o wygląd, ale naszym zdaniem istotniejszą kwestią jest zdrowie i związane z nim dobre samopoczucie.

Niektórzy z nas zostali hojnie obdarzeni przez los i mogą sobie pozwolić na łasowanie tortów uginających się od bitej śmietany. Ich metabolizm funkcjonuje niezwykle sprawnie. W innych przypadkach musimy uważniej układać sobie jadłospis. Dotyczy to również płynów, jakimi zamierzamy się raczyć.

Jaka herbata najlepsza na odchudzanie

Co jakiś czas na łamy prasy, w programach śniadaniowych czy forach internetowych powraca temat tego, jaka herbata jest najlepsza na odchudzenie. W ostatnich latach królowały różne napary. Wiele dobrego w tym kontekście pisało się o czerwonej herbacie, czyli pu-erh. Powstało nawet wiele publikacji poświęconych wykorzystywanie jej w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. W międzyczasie sporo dobrego powiedziano i napisano na temat herbaty białem. Ostatnio natomiast docenia się odchudzające walory herbaty zielonej.

Wszystkie te odmiany pochodzą z tej samej rośliny, mianowicieherbaty chińskiej, znanej pod łacińską nazwą – Camelia sinensis. Najmniej przetworzona jest herbata, którą nazywamy białą oraz zielona, natomiast czerwona poddaje się częściowej fermentacji, a czarną pełniejszej. W toku produkcji skład ich nieco się różni. A w związku z tym – także właściwości.

Przy czym wszystkie wymienione uważa się za pomocne w walce z nadwagą. Zarówno herbata czarna, jak i czerwona, zielona (także w formie “matchy”) czy biała wpływają korzystnie na metabolizm i spalanie tłuszczu. Zostaje to potwierdzona poprzez badania. Jedna grupa otyłych śmiałków z reguły wypijała dany gatunek herbaty bądź przyjmowała ekstrakt sporządzony z niej, a druga w tym samym czasie spożywała placebo. Po określonym czasie pierwsi okazywali się chudsi.

Przyjrzyjmy się rodzajom herbaty chińskiej oraz ich odchudzającym własnościom:

Herbata zielona

Przedstawiamy jedną z popularniejszych herbat – herbatę zieloną. O jej prozdrowotnych właściwościach – oraz nierzadko przewadze nad czarnym odpowiednikiem – często się powtarza przy różnych okazjach. Okazuje się, że wspomaga również metabolizm organizmu. Jest wszakże bogata w katechinę, czyli naturalny antyoksydant odpowiedzialny za przemianę materii i szybkie spalanie tłuszczu.

Poczytaj więcej o właściwościach herbaty zielonej.

Pu-erh

Niektórzy narzekają na jej ziemisty smak i nie wyobrażają sobie jej przyswajania bez dodatków smakowych. Niemniej uważamy, że uwagi takie są nieco przesadzone. Ale skupmy się na jej walorach zdrowotnych. Badania wykazały, że zawarte w niej substancje obniżają poziom cukru oraz – uwaga – triacylogliceroli, które bywają magazynowane przez organizm.

Herbata czarna

Herbata się kończy – i co dalej?

Herbata czarna od lat króluje w naszych salonach. Lubimy ją popijać pod rozmaitymi postaciami: jako “szarego księcia”, z cytryną czy nawet pigwą. Ma niewątpliwe walory smakowe, poza tym pobudza nas do działania. Wpływa na to m.in. zawartość kofeiny, która – co nas szczególnie w tej chwili interesuje – pomaga nam wchłonąć tłuszcz oraz regulują wydatkowanie energii przez organizm.

Wymienione rodzaje herbaty to niejedyne napary, jakie mogą nas wesprzeć w stawianiu czoła nadwadze. Takie właściwości, co zostało przebadane, maja również popularne herbatki ziołowe, które z prawdziwą herbatą mają tylko tyle wspólnego, że pije się je na gorąco. Niemniej są idealną alternatywą wobec niej zwłaszcza dla tych, którzy z różnych względów nie chcą absorbować kofeiny.