które zierzę ma najwięcej kręgów szyjnychh
Świat zwierząt

Które zwierzę ma najwięcej kręgów szyjnych?

Zapewne niejeden z nas zastanawiał się kiedyś, które zwierzę ma najwięcej kręgów szyjnych. Stworzenia boże różnią się między sobą pod wieloma względami – różnice te dotyczą również liczby kręgów szyjnych. Jak myślicie, który reprezentant fauny ma ich najwięcej? Macie może jakieś podejrzenie?

Oto, jak się sprawy mają…

Czy to może żyrafa?

Dobrze, a o jakim zwierzęciu w pierwszej kolejności pomyślałeś? Zgadujemy, że o żyrafie. Czy nie było właśnie tak? Jest to najwyższe zwierzę. Swój wzrost w dużej mierze zawdzięcza szyi. W końcu mając ją taką długą, to powinna mieć sporo kręgów szyjnych. Rozumowanie wydaje się logiczne. Ale to tylko pozory. Otóż żyrafa ma tyle samo kręgów szyjnych co każdy z nas. Trudno to sprawdzić, szukając ich palcami pod skórą. Niemniej jest ich siedem. Dotyczy to większości ssaków. Są pewne wyjątki, na przykład morskie stworzenia zwane ładnie syrenami mają zaledwie sześć kręgów szyjnych, co im i tak wystarcza.

Kręgi szyjne ptaków

Zdecydowanie więcej kręgów szyjnych mają inne kręgowce. Mowa o ptakach. Taka sowa ma ich na przykład 14. Obraca głową o 270 stopni, zatem niemal dokonuje ruch wokół własnej osi. Zawdzięcza tę zdolność między innymi liczbie kręgów szyjnych, ale nie tylko. Dochodzi tu kilka innych kwestii, którym być może kiedyś indziej poświęcimy nieco więcej miejsca.

Ptaki mają od 9 do 25 kręgów szyjnych (zatem i w obrębie gromady występują spore różnice w tej kwestii). A który ptak ma ich najwięcej? Może tutaj intuicja dobrze podpowie. Co byście obstawiali? Który ptak ma długaśną szyję? Z pewnością łabędź! Bingo, świetny strzał – łabędź ma też najwięcej kręgów szyjnych, bo aż 25! Stworzenie to potrzebuje długiej szyi, by móc sięgnąć dziobem po przysmaki znajdujące się głęboko pod wodą.

Kolekcjonujesz ciekawostki na temat skrzydlatych stworzeń? Sprawdź, jaki ptak jest w logo LOT-u.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *