Turystyka

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum narodowe w Warszawie jest jednym z największych i najstarszych polskich muzeów. Założone zostało w 1862 roku. Główny gmach położony jest przy Alejach Jerozolimskich w centrum Warszawy. Jego zbiory obejmują około 830 tysięcy dzieł sztuki.

Jak podzielone są zbiory?

Zbiory muzeum podzielone zostały ze względu na okres historyczny oraz gatunek do jakiego należą i prezentowane są w kilku galeriach tematycznych. Do galerii stałych, możliwych do zobaczenia na terenie muzeum, należą między innymi: Galeria Fars, w której zgromadzone zostały zabytki sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego; Galeria Sztuki Średniowiecznej a także galerie sztuki XIX oraz XX i XXI wieku. Muzeum narodowe w Warszawie organizuje także wystawy czasowe.

Co można zobaczyć w muzeum?

Zbiory muzeum obejmują sztukę zarówno krajową, jak i międzynarodową, pochodzącą z okresu od starożytności, aż po dzieła współczesne. Zbiory sztuki starożytnej i wschodniochrześcijańskiej zgromadzone przez muzeum zawierają kolekcje sztuki antycznej, bizantyjskiej, egipskiej, etiopskiej, koptyjskiej oraz nubijskiej i stanowią największy i najbardziej różnorodny tego typu zbiór na obszarze kraju. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa w skali europy, kolekcja malowanej ceramiki greckiej. Muzeum dysponuje także zbiorami dawnej sztuki europejskiej oraz sztuki polskiej do 1914 r. Do najważniejszych dzieł, należących do tej kolekcji, zaliczyć można: Wskrzeszenie Łazarza Carela Fabritiusa, Chrystus wśród doktorów Cimy da Conegliano czy Stańczyk i Autoportret Jana Matejki. Eksponaty obejmują także płótna tworzone przez artystów polskich, takich jak: Kazimierz Stabrowski, Aleksander Gierymski oraz Józef Mehoffer.

Na terenie muzeum, podziwiać można przykłady sztuki zdobniczej oraz orientalnej, a także kolekcje rysunków, ikon, fotografii, monet i medali.