co zobaczyć w Lizbonie
Turystyka

Co zobaczyć w Lizbonie

Lizbona to stolica Portugalii, położona nad rzeką Tag (zresztą tutaj ma swe ujście) oraz oceanem. Wokół niej powstała potężna aglomeracja. Miasto, jak i sama Portugalia, przyciąga rocznie wielu turystów. To zrozumiałe, przecież jest w nim wiele pięknych i wartych zobaczenia miejsc. Pisząc o wszystkich lub większości z nich, trzeba by stworzyć opasłą księgę. Dlatego skupimy się na najbardziej znanych obiektach, które nie tyle warto ujrzeć ile wręcz trzeba!

Co zwiedzić w Lizbonie?

Warto wybrać się do Lizbony na dłużej niż tylko weekend. Trzy dni to już by było nieźle, ale czemu nie zostać tu – jeżeli jest taka możliwość – cały tydzień? Wówczas można by spokojnie zwiedzać kolejne dzielnice stolicy Portugalii, a potem zobaczyć nieco dalsze okolice. W każdym razie póki co pozostańmy w samym mieście…

Klasztor Hieronimitów

Wyruszmy najpierw na przedmieścia. Przejdźmy do dzielnicy Belém. Znajdziemy w niej aż dwa obiekty wpisane na Listę dziedzictwa UNESCO. Znajdują sie w swym sąsiedztwie. Zatem odwiedzając ten rejon, upieczemy na jednym ogniu dwie pieczenie, jeżeli w przypadku oglądania pięknej architektury można w ogóle użyć podobnego porównania. Pierwszą budowlą jest klasztor Hieronimitów. Tutaj do 1934 roku modlili się i wypełniali inne obowiązki członkowie zakonu św. Hieronima. Klasztor powstał na początku XVI wieku. Niedługo po tym, jak Da Gama wrócił z owocnych zamorskich wypraw. Rzecz utrzymana jest w stylu manuelińskim (bujnie rozwijał się za panowania Manuela I Szczęśliwego – stąd ta nazwa, nadana mu zresztą po wielu latach). Styl obfituje w zdobienia nawiązujące do morza, nie brakuje więc elementów roślinnych czy zwierzęcych.

Torre de Belém

Podziwiając klasztor, nie sposób choćby kątem oka nie ujrzeć wspaniałej twierdzy. Pochodzi mniej więcej z tego samego okresu co założenie klasztorne – zatem świetnie się komponują. Zamek budzi podziw zarówno swoją potęgą jak i pięknem. Co interesujące, związany jest z nim pewien polski wątek. Otóż w 1833 więziony tu był Józef Bem.

Coś dla przyrodników

W aglomeracji mieści się wiele terenów cennych pod względem przyrodniczym. Każdego roku w okolice Lizbony ściągają ptasiarze z całego kraju, niektórzy przybywają na własną rękę, inni prowadzeni są przez przewodników. Można tu bowiem ujrzeć wiele ptaków, między innymi niezwykłe flamingi.

Woda w Lizbonie

Woda w każdym dużym mieście spełnia ważne funkcje, nie inaczej jest w Lizbonie leżącej na najdłuższej rzecze Półwyspu Iberyjskiego. Jej oraz dopływom oraz oceanowi poświęcone jest Muzeum Wody, placówka unikatowa pod wieloma względami!