Góra Żar – zjawisko
Zagwozdki

Góra Żar – zjawisko

Niektóre góry przyciągają nas swoją wysokością bądź nietypowym ukształtowaniem, z innego zaś powodu interesuje nas Góra Żar położona w Beskidzie Małym. Natrafić tam można na pewną anomalię grawitacyjną. Na czym ona polega i jak się ją uzasadnia? – o tym będzie ten artykuł.

Góra Ża – złudzenie optyczne

W różnych zakątkach świata rozsiane są nietypowe miejscówki. Nazywa się je magnetycznymi bądź czarodziejskimi górkami. Druga nazwa może przywołać skojarzenie z wielką powieścią Tomasza Manna, ale podobieństw jest niewiele. Owszem i w dziele literackim, i na górce dzieją się rzeczy niezwykłe, ale mają nieco inny charakter oraz uzasadnienie.

W niektórych miejscach, jak się uważa, woda – zamiast spływać w dół – płynie pod górę. Bywa i tak, że butelki niczym wytrawni piechurzy zmierzają na szczyt.

Na Górze Żar da się zaobserwować coś podobnego. Wspomnijmy tylko, że na turystów czekają także inne, normalniejsze atrakcje. Z niewysokiego szczytu rozciąga się widok na malowniczą okolicę – Kotlina Żywiecka oraz jezioro Żywieckie. Poza tym zainteresowaniem cieszy się wjeżdżająca na górę kolej linowo-terenowa.

Sławę Góra Żar zawdzięcza jednak przede wszystkim temu, że auta – jak ludzie mówią – same wjeżdżają pod górę. Gdyby same zjeżdżały, nie byłoby nic dziwnego… ale tak?

Naukowcy i czciciele tajemnic od lat zastanawiają się, co sprawia, że na czarodziejskich górkach zachodzą podobne zjawiska. Padają różne hipotezy. A to, że chodzi o anomalię magnetyczną; silny ciek wodny; niższe przyciąganie ziemskie; wreszcie nie brakuje i takich, którzy widzą w tym ingerencję kosmitów.

Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie pochodzi m.in od naukowców z kalifornijskiego uniwersytetu. Twierdzą, że to po prostu złudzenie optyczne, wywołane brakiem horyzontu jako punktu odniesienia oraz pochyleniem drzew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *