Turystyka

Największe jezioro w Polsce

Za największe jezioro w Polsce uznawane jest jezioro Śniardwy. Znajduje się ono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a także w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy jest jednym z Wielkich Jezior Mazurskich. Położone jest ono w dorzeczu Pisy. Posiada powierzchnię całkowitą, która wynosi około 113 kilometrów kwadratowych. Jego maksymalna głębokość liczy sobie około 23 metry, a średnia głębokość około 6 metrów. Jezioro jest długie na 22 kilometry, a także szerokie na 13 kilometrów. Natomiast jego linia brzegowa posiada długość około 65 kilometrów i jest bardzo zróżnicowana. Jezioro Śniardwy znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz tego można na nim znaleźć obszar specjalnej ochrony ptaków pod nazwą Puszcza Piska. Stanowi on cały obszar jeziora. Jezioro Śniardwy jest bardzo popularnym jeziorem na Mazurach i jest chętnie odwiedzane przez turystów, głównie ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze.

Charakterystyka jeziora

Jezioro Śniardwy jest jeziorem o charakterze polodowcowym, czyli powstało z wód po stopionych lodowcach. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy, wśród których można wymienić Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, a także Wyspę Pajęczą oraz Kaczor. Są to jedne z największych wysp, które znajdują się na tym jeziorze. Jezioro Śniardwy połączone jest systemem kanałów mazurskich z innymi jeziorami, co w połączeniu tworzy Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Posiada ono także dwa odpływy o charakterze powierzchniowym. Są nimi rzeka Wyszka, a także Kanał Jegliński. Większość linii brzegowej jeziora Śniardwy jest trudno dostępna, ponieważ rośnie na niej w bardzo dużych ilościach roślinność taka jak sitowie oraz tatarak. Jednakże z całą pewnością warto zobaczyć największe jezioro w Polsce, ponieważ jego charakter jest bardzo unikatowy.