Bez kategorii

Kto ma najwięcej zwycięstw w skokach narciarskich?

Fani skoków narciarskich zawsze z niecierpliwością czekają na rozgrywany corocznie Puchar Świata. Odbywa się on między listopadem a marcem i jest to najbardziej popularny i prestiżowy cykl zawodów w skokach narciarskich. Jak wiadomo jego organizacją zajmuje się Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS).

Najczęściej skoki narciarskie odbywają się w krajach nordyckich, ale zdarza się, że również w Europie Środkowej czy Japonii. Bywało też tak, że Puchar Świata miał miejsce w USA, Korei Południowej, Kanadzie, Rosji i w kilku innych państwach.

Za zajmowane miejsce w pojedynczych zawodach komisja przyznaje odpowiednią punktację, a każdy zawodnik, który był raz lub więcej w najlepszej trzydziestce ma zsumowane punkty.
Później tworzona jest odpowiednia klasyfikacja, którą uaktualnia się po kolejnych konkursach.

Na koniec sezonu dotychczasowa klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową, a skoczek będący na jej czele zwycięża i otrzymuje Puchar Świata, czyli legendarną i pożądaną Kryształową Kulę. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda w tej dyscyplinie.

Fani tego sportu zapewne zastanawiają się, kto w końcu ma najwięcej zwycięstw w skokach narciarskich?

Rekord zwycięstw ogólnie (czyli w poszczególnych konkursach) ma na swoim koncie pochodzący z Austrii Gregor Schlierenzauer. Osiągnął pierwsze miejsce aż 53 razy. Zaraz za nim znajduje się Matti Nykänen (46 zwycięstw), a trzeci jest Polak – Adam Małysz (39 zwycięstw).

Jeśli chcielibyśmy wskazać podział według krajów to najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej mają Austriacy, którzy aż 13 razy zdobyli złoto i łącznie posiadają 38 medali. Na drugim miejscu są Finlandczycy z 8-krotnym złotem oraz, jeszcze na podium, na trzecim, miejscu znajdują się Polacy z 6 złotymi medalami.

No dobrze, ale kto zdobył najwięcej zwycięstw jako jednostka? Jeśli chodzi o podział na zawodników to obecnie jest to Fin Matti Nykänen, który po złoto sięgnął już czterokrotnie w swojej karierze, a raz zdarzyło mu się zdobyć srebro. Ma zatem łącznie 5 Kryształowych Kul.
Zaraz po nim jest Adam Małysz. Bardzo znany i ceniony w naszym kraju skoczek, który jakiś czas temu zawiesił karierę, ale nadal posiada najwyższy wynik w Pucharze Świata z pośród polskich zawodników. Są to cztery złota i jeden brąz – jak widać naprawdę niewiele mu brakowało, aby zająć pierwsze miejsce.
Trzeci w kolejności jest Austriak Andreas Goldberger z trzema złotymi medalami i jednym brązem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *