ile żyje mucha?
Świat zwierząt

Ile żyje mucha?

Muchy potrafią być naprawdę irytujące, poza tym przenoszą zarazki. Dlatego widząc taką jak fruwa po naszym pokoju, zastanawiamy się, jak długo będzie jeszcze nas nękała i kiedy wreszcie… No właśnie, ile żyje mucha?

Krótki żywot muchy

Mucha nie żyje długo, jeżeli przeżywa dłużej niż miesiąc to można stwierdzić, że jest długowieczna i należałoby ją nazwać matuzalemem. Mimo krótkiego żywota znajduje się w czterech różnych postaciach. Najpierw jest jajeczkiem, przekształca się z niego w larwę, potem poczwarkę, aby wreszcie stać się okazem doskonałym, czyli dorosłym, zdolnym do rozmnażania się osobnikiem. Od tego czasu ma mniej więcej miesiąc życia, przynajmniej jeśli mamy na myśli najpopularniejszą muchę, która z taką pasją grasuje w naszym mieszkaniu; owocówki na przykład żyją znacznie dłużej, bo aż do 40-50 dni!

(Porównajmy sobie długość życia muszki owocówki do tego, jakie przeżywa inny owad, jętka, to około 50 razy więcej okazji, by się nim nacieszyć!).

Mucha w ciągu swego arcykrótkiego życia jest w stanie wiele zdziałać. Zapłodniona samica dokonuje nawet do sześciu zniesień, a z każdym może się znaleźć około sto jajeczek. Zatem aktywna matka może wydaje na świat około 500 maleńkich muszek.

Łatwo więc wysnuć wniosek, że czekanie z założonymi rękami, aż naprzykrzona mucha dożyje swych dni, nie załatwia sprawy. W międzyczasie pojawią się nowe, a nawet całe zastępy młodych gotowych do działania muszek. Istotne jest więc, by wdrożyć działania prewencyjne. Ważne, by utrzymać w domu czystość, gdyż różne odpadki są ulubionymi siedliskami much oraz innych niepożądanych owadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *