kto jest założycielem google
Zagwozdki

Kto jest założycielem Google?

Dziś bardzo trudno sobie wyobrazić życie bez sztandarowego wynalazku firmy Google, czyli wyszukiwarki o takiej właśnie. Szukając informacji na jakikolwiek temat wchodzimy właśnie na nią i wpisujemy frazę, która nas żywotnie obchodzi. Ma ona oczywiście swoje wady i w niektórych sprawach budzi kontrowersje (na przykład jeśli chodzi o prywatność). Tym niemniej jesteśmy niemal na nią skazani. Zastanówmy się, kto stoi za wyszukiwarką oraz całą firmą… Czyli tak właściwie, kto trzyma pieczę nad dystrybucją informacji w sieci.

Koledzy ze studiów

Wszystko zaczęło się wtedy, gdy w latach dziewięćdziesiątych na uczelni w Stanfordzie spotkali się ze sobą dwaj studenci, Amerykanin Larry Page oraz Siergiej Brin, z pochodzenia Rosjanin. W 1996 stworzyli wyszukiwarkę uniwersytecką. Działała ona na bazie algorytmu wiążący ze sobą hiperteksty. Z początku narzędzie nazywało się BackRub, potem przemianowano je na PageRank.

Spółka Google Inc

Dwa lata potem, w 1998 roku, założyli spółkę Google Inc. Nazwa przedsiębiorstwa podobna wynikła z pomyłki. Podczas burzy mózgów pewien zaprzyjaźniony z dwójką doktorantów człowiek zaproponował w nazwie człon googol – czyli słowo określające 10 do potęgi setnej, zatem ogromną liczbę. A działania firmy, zwłaszcza wyszukiwarki, miały być zakrojone na wysoką skalę… Pomysł przypadł do gustu pomysłodawcą projektu. Jednak jeden z nich podczas rejestracji miał popełnić błąd i zaklepać domenę “google”. Wydaje się to raczej legendą. Trudno wyobrazić sobie, żeby popełniono tak istotny błąd, szczególnie jeśli ma się do czynienia z zawodowymi programistami. Zatem cała historyjka najpewniej została stworzona na użytek żądnych anegdot ludzi. Poza tym jakoś wypadało uzasadnić wybór nic nie mówiącej nazwy.

Widok z Mountain View

Z początku firma rywalizowała z mocnymi graczami, ale z roku na rok jej udziały – dzięki dopracowywanej wyszukiwarce – wzrastały. W pokonanym polu zostało między innymi popularne niegdyś Yahoo (a dziś stanowiące raczej żywą skamielinę). Firma całkiem niedawno przejęła bardzo chętnie odwiedzany serwis z filmikami Youtube.

Google ma swoje placówki w wielu zakątkach świata, między innymi także w Polsce. Główna siedziba korporacji mieści się w kalifornijskim mieście Mountain View.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *