ciekawostki o afryce
Zagwozdki

Ciekawostki o Afryce

Wakacje w odległych terenach to dla wielu ludzi wyzwanie, ale i pewnego rodzaju niepewność. Jak przygotować się do tego rodzaju wypoczynku? Najważniejszym elementem przygotowań jest poznanie terenu, zwyczajów oraz reguł panujących na danym obszarze. Dlatego też przed podróżą do Afryki warto skupić się na kilku szczegółach. Oto ciekawostki o Afryce, które z pewnością poprawią wiedzę o tym kontynencie i pozwolą odbyć bezpieczną podróż.

Ludność i ich zwyczaje

Pierwszą z przydatnych i ciekawych informacji jest ogólne poznanie i charakterystyka tamtejszych mieszkańców.
W Afryce żyje ponad miliard ludzi, z czego niemalże połowę stanowią dzieci do 14 roku życia. Większość obywateli musi radzić sobie bez prądu polegając na naturalnym ogrzewaniu czy tworzeniu wodopojów.
Ciekawostką jest również to, że tworzą oni wielopokoleniowe rodziny, które obdarowują wielkim szacunkiem osoby starsze.
Kolejnym niezwykłym obyczajem jest ceremonia zaślubin podczas, której panna młoda maluje ręce henną, jak również przyodziewa tego wieczoru 7 sukien ślubnych.
Dość nietypowe zwyczaje posiadają dzikie plemiona, które swoją wyższość czy pozycję pokazują za pomocą symboli – noszenie skóry tygrysa czy rozpoznawalny znak niektórych szczepów w postaci rozciągania dolnej wargi.
Dzikie plemiona zazwyczaj nie są przyjazne dla turystów, często witając ich z bronią lub w brutalny sposób.
Kolejną ciekawostką jest różnorodność językowa. W Afryce można usłyszeć około 2000 różnych sposobów porozumiewania się i dialektów. Jednakże w bardziej cywilizowanych miejscach można dogadać się w języku francuskim.

Pogoda w Afryce


Afryka jest jednym z najgorętszych regionów świata. Wybierając się w te strony warto zadbać o odpowiedni strój, którego podstawą są letnie części garderoby. Warto jednak pamiętać, iż występują tam pory deszczowe – peleryna okaże się zbawienna. Kolejne ciekawostki o Afryce dotyczą właśnie panującego tam klimatu, fauny, flory i ukształtowania terenu.
Kontynent ten charakteryzuje się wielką różnorodnością, a połowę terenów zajmuje tropikalna sawanna. Na terenie Afryki żyje jedno z największych zwierząt świata – krokodyl nilowy.

Inne, warte poznania ciekawostki to m.in.:

  • zaludnienie – liczba mieszkańców przez kolejne 30 lat wzrośnie do ponad dwóch miliardów,
  • praca – w Afryce większy procent osób pracujących i zarabiających na utrzymanie stanowią kobiety,
  • analfabetyzm – ponad 40% populacji nie potrafi czytać ani pisać,
  • centrum wydobywania złota i innych metali szlachetnych – to właśnie z Afryki pochodzi najwięcej ton tego kruszcu.