motyle w brzuchu
Zagwozdki

Motyle w brzuchu

“Motyle w brzuchu” to ładna nazwa określająca pewien stan ducha i ciała. Przyjęło się sądzić, że towarzyszy wyłącznie zakochanym, i to przeważnie nastolatkom. Tymczasem dotyczy również wielu innych emocji, niekoniecznie przyjemnych. Zastanówmy się, skąd to wrażenie, że w naszym żołądku trzepocą się pazie królowej lub inne, zapewne równie piękne motyle.

Mieć motyle w brzuchu – znaczenie

Gdy się zakochujemy, to inaczej odbieramy rzeczywistość. Cały świat przesłania nam osoba, którą obdarzyliśmy tym drogim uczuciem. Nie tylko zmieniają się nasze myśli i priorytety, ale również także organizm funkcjonuje nieco odmiennie. Wynika to z zastrzyku adrenaliny. Pojawia się ona wtedy, gdy jej potrzebujemy. Zatem i wówczas, kiedy jesteśmy zdenerwowani, niepewni, a także zalęknieni. Nowa znajomość, nowe uczucie wiąże się z tymi stanami, bowiem nie wiemy, jak się to może zakończyć. Miłość podszyta jest niepewnością, a nawet strachem. Pojawia się też pytanie, czy nasze uczucie zostanie odwzajemnione?

Motyle trzepocą się w naszym brzuchu szczególnie wtedy, kiedy osoba, którą adorujemy, pojawia się w zasięgu wzroku lub też z nią przebywamy. Pojawiają się również inne symptomy, szybsze bicie serce, suchość w ustach, zimne dłonie…czy inne zaburzenia żołądkowe. Wiążą się one także z innymi sytuacjami konfliktowymi. Motyle w brzuchu oraz pozostałe objawy pojawiają się często przy rozmaitych fobiach społecznych.

Etiologia

Zwiększa się ciśnienie krwi, która jest transportowana do serca oraz pozostałych mięśni. Redukcji ulega jej przepływ do żołądka, w związku z tym jest on jak gdyby na ten czas zamknięty. Nie odczuwamy więc głodu, czujemy lekkość i właśnie owy dziwny trzepot. Po angielsku mówi się “butterflies in the stomach”, czyli właśnie “motyle w żołądku”.

Poeci, zwłaszcza ci romantyczni, dopatrują się kolorowych motyli (inni dopatrują się po prostu pożądania, zatem “żądzy w brzuchu”), natomiast w istocie chodzi o zmiany zachodzące w obrębie naszego organizmu, które wywołują stresowe sytuacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *