herbata zielona na noc
Porady

Herbata zielona na noc

Tym razem pochylmy się nieco nad kubkiem zielonej herbaty. To, że ma wiele wartościowych dla zdrowia substancji jest rzeczą wiadomą od lat. Z niektórych opisów można odnieść wrażenie, że jest lekiem na całe zło.

Tak oczywiście nie jest, niemniej rzeczywiście warto raczyć się owym naparem. Sprzyja na przykład zasypianiu. Niemniej warto ten temat rozwinąć, bo sprawa nie jest taka prosta, jak się wydaje.

Herbata zielona przed snem

To żadna tajemnica, że picie zielonej herbaty działa na nas pobudzająco. Choć i tutaj trzeba wspomnieć, że na to, jak nas ożywia, wpływa kilka czynników. Istotne jest choćby to, po raz który zaparzamy napar. Jeżeli herbatę zalewamy po raz pierwszy i nie parzymy jej nazbyt długo, wówczas zawarta w niej teina łączy się z garbnikami, co w efekcie skutkuje naszym pobudzeniem. Natomiast za drugim czy trzecim razem, kiedy dodatkowo namoczymy herbatę dłużej, wtedy choć aromat będzie intensywniejszy, to zamiast uczucia napływu energii doznamy uspokojenia i odprężenia. Niewątpliwe spory wpływ na to, jak działa herbata, mamy wpływ i my sami, a szczególnie nasze organizmy, które przecież rozmaicie reagują na te same substancje.

Nadaktywny mózg

Praca mózgu wre.

W każdym razie, jeżeli chcemy płynnie zanurzyć się w przepaście snu, to raczej nie powinniśmy przynajmniej na dwie godziny przed planowym zaśnięciem dogadzać sobie zieloną herbatą. Szczególnie wtedy, kiedy zalewamy susz po raz pierwszy. Nic dziwnego, że pobudzony mózg, skory więc do aktywności, utrudni nam zmrużyć powieki.

Wizyty w toalecie

Zielona herbata jest także moczopędna. Ma to oczywiście swoje zalety, wszakże wraz z moczem pozbywamy się toksyn. Niemniej raczej nie uśmiecha nam się wstawać w środku nocy, aby iść za nagłą potrzebą.

Herbata zielona na sen

W każdym razie, jeżeli pijemy zieloną herbatę w trakcie dnia. Zawiera ona L-teanina, która przekracza barierę krew-mózg, zatem stymuluje fale alfa, co ma działanie relaksujące. Poza tym jako substancja nootropowa uodparnia mózg na dystraktory (“rozpraszacze”).

Napar ten obniża poziom stresu, co, jak wiemy, również sprzyja zasypianiu.

Pamiętajmy tylko o tym, aby odpowiednio wcześnie odstawić aromatyczną filiżankę, bo raczenie się zieloną herbatą niedługo przed porą nocną nie będzie dobroczynne dla naszego zasypiania.