Porady

Herbata z rumem

Nie ma to jak niezastąpiony kubek z dobrą herbatą. Nic nam więcej nie potrzeba. Przeważnie rzeczywiście tak jest, niemniej są też chwile, kiedy ulubiony, przyrządzony tradycyjnie napar nam nie wystarcza. Dotyczy to większości z nas, nawet największych koneserów herbaty. Lubimy wówczas spróbować czegoś nowego. Zaglądamy do lodówki i nawet barku w poszukiwaniu inspiracji. Nasze oczy przykuwa pękata butelczyna. “Rum” odcyfrujemy zdobny napis. A gdyby tak dodać do parującej filiżanki?…

Przysmak wilków morskich

Najpierw powiedzmy sobie nieco o tym rodzaju alkoholu. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, ale zawdzięczamy go istnieniu trzciny cukrowej. W trakcie powstawania tego szlachetnego trunku pozyskuje się sok tej rośliny, a następnie poddaje procesowi fermentacji. Niegdyś zachwalał go kultowy poeta Byron, który nie szczędził rumowi komplementów w swym Don Juanie.

Z reguły jest to dość mocny napitek, dla tego proponuje się go w pierwszej kolejności starym wilkom morskim, co to na ląd schodzą tylko po to, aby odwiedzić tawernę i ukołysać głowę mocnym trunkiem. Ale ostatnio coraz chętniej sięgają po niego ludzie, którzy z morzem mają tyle wspólnego co wielbłąd. Wśród nich jest wielu koneserów herbaty. 

Herbata z rumem na pokrzepienie

Nadmieńmy jeszcze, że nie zachęcamy nikogo do regularnego picia alkoholu. Są przecież zdecydowanie zdrowsze alternatywy, jak choćby zakwas buraczany, który wzmacnia krew. Tym niemniej czasem można się delikatnie pokrzepić kilkoma kroplami trunku. Małe dawki rumu dodane do kawy, herbaty czy deseru uszlachetnią smak spożywanej rzeczy. Zimą, gdy jesteśmy zziębnięci, uraczmy się naparem z dodatkiem rumu, by zapewnić sobie spokojniejszy sen.

Herbata z rumem – jak przyrządzić

Rum ma dość specyficzny smak i nie każdemu musi smakować, szczególnie jeśli mowa o kimś, kto upodobał sobie tzw. “czyste trunki”. Dlatego proponujemy, by zacząć od maleńkich, wręcz mikroskopijnych dawek. Rekomendujemy też dodać do czarnej herbaty raczej te słabsze gatunki rumu. Zauważmy, że już kilka kropel tej cieczy może wpłynąć na smak naszej ulubionej herbaty. Nalejmy więc na łyżeczkę kapkę rumu i wymieszajmy ze świeżo zaparzoną herbatą. Spróbujmy, jeśli nam zasmakuje, następnym razem możemy wlać nieco więcej tego napitku.

Ale raczej nie róbmy z tego rytuały, jeśli nam smakuje takie połączenie, pijmy je sporadycznie i najlepiej nieregularnie.