która herbata ma najwięcej kofeiny?
Porady

Która herbata ma najwięcej kofeiny?

Niektórzy z nas łakną kofeiny i szukają produktów, które mają jej duże stężenie. Chcą się bowiem pobudzić, poza tym kofeina ma także inne dobroczynne działania. Lecz z drugiej strony są i tacy, którzy z różnych powodów – głównie zdrowotnych – jej unikają. Zarówno jedni jak i drudzy zastanawiają się, która herbata ma najwięcej kofeiny – jedni, żeby się nią raczyć, drudzy, by jej raczej unikać.

Z myślą o obydwu grupach przygotowaliśmy niniejszy artykuł.

Stężenie kofeiny w herbacie

Więcej niż jakakolwiek herbata kofeiny ma kawa. Na jej kubek przypada 95-200 miligramów, natomiast odmiany herbat: czarna, zielona i biała mają jej zdecydowanie mniej. Natomiast, co ciekawe, przed zaparzeniem więcej kofeiny zawiera się w liściach herbaty niż ziarnach kawy. Przy czym liście są leciutkie, natomiast ziarenka kawy zdecydowanie cięższe. Zatem napar z kawy jest bardziej skoncentrowany.

Natomiast spośród naparów herbacianych najwięcej kofeiny będzie miał ten zrobiony z liści czarnej herbaty. Wynika to także z tego, że zaparzamy ją najdłużej i zalewamy wrzątkiem. Poza tym znaczeniu ma tutaj proces oksydacji. O mocy naparu daje nam znać również to, że jest mniej przejrzysty niż herbaty zielone czy białe.

Czarna herbata ma w kubku 14-70 miligramów kofeiny. Jak zatem widać, także jej odmiany oraz długość i sposób parzenia mają wpływ na to, ile dany napar będzie zawierał kofeiny. Na drugim miejscu w tej kategorii znajduje się herbata zielona, która ma około 22-45 miligramów kofeiny. Na trzecim miejscu jest ostatni z rodzajów herbaty – biała.

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz. Stężenie kofeiny nie zawsze przekłada się na nasze pobudzenie. Wpływ na to ma także teina oraz inne składniki zawierające się w herbatach. Wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji organizmu.