dlaczego warto segregować śmieci
Porady

Dlaczego warto segregować śmieci

W ostatnich lata zdecydowanie wzrosła świadomość konieczności dbania o naszą planetę. Niestety wśród nas są jeszcze ludzie, których w ogóle to nie obchodzi. Mówią oni, że będą żyli jeszcze 50 czy 70 lat, więc to nie ich problem. Jest to najgorsze podejście, jakie można prezentować obok tego, że na przykład, globalne ocieplenie, to spisek, a ekologia to bajka, na której zarabiają fundacje bogatych. I może nie wypada oczekiwać, że każdy nagle zmieni dietę, a wszyscy producenci staną się ekologiczni. Są jednak podstawowe czynności, które powinien wykonywać każdy z nas, żeby zadbać o planetę. Jedną z nich jest segregowanie śmieci.

Najważniejszym przeznaczeniem segregacji śmieci jest recykling. Dzięki niemu produkty są ponownie przetwarzane i zyskują drugie życie. Od 2013 Unia wprowadziła system segregacji śmieci i wsparcie dla krajów członkowskich. Między innymi dzięki temu niemal na wszystkich osiedlach mamy odpowiednie pojemniki na śmieci, a więc na papier, plastik, szkło i odpady ogólne. Wyrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika, to niewielka czynność, która w skali masowej, na przykład całego osiedla, potrafi zdziałać dużo dobrego dla naszej planety, czy najbliższego otoczenia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby, które segregują śmieci, ponoszą statystycznie mniejsze koszty, od tych, którzy tego nie robią. Jeśli więc kogoś nie obchodzi dbałość o naszą planetę, to warto segregować śmieci, bo się to po prostu opłaca.

Odpowiednia segregacja śmieci wpływa tak naprawdę na całe nasze najbliższe otoczenie, a więc na powietrze, którym oddychamy, czy wodę, którą pijemy. Problemem jest zwykle fakt, że zmiany w środowisku zachodzą wolno, a życie człowieka nie jest szczególnie długie. Z tego powodu, to jak my dbamy o środowisko, a więc między innymi segregujemy śmieci, odbije się na zdrowiu naszych dzieci, czy ich dzieci. Warto więc dbać o otoczenie, jeśli nie dla siebie, do dla potomków