dlaczego okres się spóźnia
Ciężkie pytania

Dlaczego okres się spóźnia?

Kobiety od najmłodszych lat muszą uczyć się swojego organizmu, zrozumieć cykl, który w nich zachodzi i dbać o gospodarkę hormonalną. Większość pań radzi sobie z tym bardzo dobrze i potrafi określić, kiedy przyjdą ciężkie dni, a więc miesiączka. Czasem jednak zdarza się, że okres się spóźnia. Jakie są tego przyczyny?

Jakie są przyczyny spóźniającego się okresu?

Organizm kobiety jest bardzo skomplikowany, a hormony są bardzo trudne w kontroli, ponieważ normuje je duża ilość czynników. Wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety ma przede wszystkim dieta, a zaburzenia bardzo często powoduje stres.

Przyczyną spóźniającego się okresu może być oczywiście zapłodnienie i chyba każda starsza kobieta przeżyła związany z tym stres. Tak więc, jeśli kobieta odbywała stosunki seksualne przed pojawieniem się okresu, to powinna przede wszystkim przeprowadzić test ciążowy. Jest to bardzo stresująca sytuacja, ale zwykle przyczyny są w innym miejscu, o ile podczas stosunku były obecne zabezpieczenia.

Bardzo popularnym czynnikiem powodującym spóźniający się okres jest stres. Może on być spowodowany trudnym okresem w pracy, sesją na uczelni, czy dowolną sytuacją rodzinną. W 21 wieku nie trudno szukać powodów do stresu dlatego spóźniający się okres to coraz częściej przyczyna po prostu chronicznego stresu.

Stresować nasz organizm mogą też czynniki zewnętrzne jak na przykład podróż samolotem do innej strefy czasowej. Taka sytuacja może spowodować opóźnienie okresu o dzień czy dwa. Do takich sytuacji należy też zaliczyć stresowanie organizmu głodzeniem się w celu odchudzania czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Ostatnim popularnym czynnikiem jest choroba i to nie tylko ta związana bezpośrednio z układem rozrodczym kobiety. Może być to ogólna infekcja organizmu, przy której przyjmujemy różnego rodzaju leki, czy nawet antybiotyki, które mogą zaburzać cykl hormonalny.