Ciężkie pytania

Rak wątroby – ile się żyje?

Wątroba to organ odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn zawartych w pokarmach, napojach oraz leki. Posiada zdolność do regeneracji, ale gdy toksyn jest zbyt dużo może dojść do marskości wątroby lub jej raka.

Rak wątroby przyczyny

Najczęstszymi przyczynami raka wątroby jest zakażenie wirusem typu B lub C, spożywanie dużej ilości alkoholu, narkotyków, palenie papierosów.
Początkowo rak wątroby objawia się ogólnym osłabieniem organizmu, problemami z jedzenie. Później pojawia się powiększenie wątroby i silne bóle po prawej stronie brzucha. Może także wystąpić żółtaczka.

Rak wątroby ile się żyje?

Rak wątroby jest rakiem złośliwym i już z tego względu rokowania dla chorych nie są pomyślne. Jeszcze bardziej szansę wygranej z nim zmniejsza fakt, że rak wątroby, podobnie jak rak płuc, wykrywany jest już w stadium rozwiniętym.

Generalnie przyjmuje się, że rak wielkości 2 cm daje szansę przeżycia 5 lat u 90% pacjentów. Im jest większy, tym rokowania są gorsze. W ostatnim stadium rozwoju (w klasyfikacji barcelońskiej stadium D terminalne) szanse przeżycia szacowane są na 4 miesiące.

Najczęściej stosowane metody leczenia to operacyjne usunięcie guza i ewentualnych przerzutów, chemioterapia oraz radioterapia. W przypadku raka wątroby są to metody przedłużające życie tylko o kilka miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *