co zrobić, żeby nie zasnąć
Porady

Co zrobić, żeby nie spać?

Sen jest potrzebny do życia. Dlatego tak wiele się mówi o higenie snu. Podkreśla się to, aby był regularny i trwał przynajmniej siedem godzin (choć to sprawa dość indywidualna). Jednakże są takie chwile, kiedy nie możemy sobie pozwolić na sen, na przykład musimy poświęcić część nocy na naukę lub opiekę nad drugim człowiekiem. Co wtedy zrobić, aby spędzić sen z powiek?

No to może kawka?

Sprawa zatem przedstawia się prosto, musimy odpędzić uczucie senności i zamiast tego się pobudzić. A co ma działanie pobudzające? Między innymi kofeina, która zawarta jest w rozmaitych roślinach. Między innymi obfituje w nie kawa. Dlatego wielu z nas strzela sobie na dzień dobry małą czarną, a potem co jakiś czas wychyla kolejną, by mieć żwawy umysł i krzepkie ciało. Gdy byliśmy studentami, to nieraz piliśmy jedną filiżankę tego aromatycznego naparu za drugą, aby przyswoić całkiem pokaźny materiał (cóż, zwykle się do tego zabieraliśmy na ostatnią chwilę, czy właściwie: ostatnią noc). Jedną noc czy druga można tak zarwać, ważne jednak, by najwcześniej jak to możliwe zregenerować się i po prostu pozwolić ciału zasnąć, a umysł wprowadzić w pośredni stan półczuwania.

Jest jednak pewien szkopuł, nie każdemu smakuje kawa, poza tym może mieć działanie zgoła przeciwne. Nierzadko jest przecież i tak, że po wypiciu kawy ogarnia nas jeszcze większa senność… W takim razie może czas, by wypróbować yerbę matę? Również jest obfita w kofeinę, ale ma również szereg innych składników, dzięki czemu działa nieco inaczej niż kawa. Jak gdyby łagodniej dawkuje nam energię, za to tryskamy nią dłużej i nie zaliczamy nagłych “zapaści”.

Przy czym yerba ma dość specyficzny smak i nie każ∂emu przypada do gustu. Pewną alternatywą jest inny ostrokrzew – mianowicie guayusa. Ma ona działać tak,że wyostrza umysł, potęguje koncentrację, a jednocześnie miło odpręża ciało (przeciwnie jak w przypadku kawy, choć ma jeszcze więcej kofeiny!). Polecamy wypróbować w formie eksperymentu.

Inne sposoby

Niektórym z nas kofeina zwyczajnie nie służ. Dlatego trzeba poszukać innych rozwiązań służących temu, aby nie pójść szybko spać. Jednym z nich jest dobre towarzystwo. Jak wiadomo, z przyjaciółmi zawsze raźniej, czas inaczej płynie, nigdy nie jest nudno. Dlatego może warto umówić się na przykład na naukę z serdecznym druhem? 

Ewentualnie pozostaje jeszcze muzyka, która działa na nas pobudzająco i motywująco. To może być bardzo różny typ muzyki – od klasyki przez disco polo, a na trve black metalu kończąc. Skomponuj optymalną dla siebie playlistę i daj na siebie czekać bożkowi snu Morfeuszowi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *