Porady

Najczęstsze błędy na egzaminie praktycznym

Nikt nie jest święty i każdemu zdarza się popełniać błędy. Dotyczy to zarówno kierowców. Jednak w tym przypadku błędy mogą być nie tylko bardzo niebezpieczne, ale i kosztowne.

Oto lista najczęstszych błędów polskich kierowców. Unikanie ich pozwoli bezpiecznie i bez dodatkowych kosztów poruszać się po drogach.

Niezatrzymywanie się przed zieloną strzałką skrętu w prawo 

Wielu kierowców zapomina, że jest to strzałka warunkowa i bezwzględnie należy się przed nią zatrzymać i dopiero później można wjechać na skrzyżowanie.

Rozmowa przez telefon i palenie papierosów

Nagminnie łamane zakazy. Nie dość, że jest to zachowanie bardzo niebezpieczne, to może być kosztowne. Dobrym pomysłem jest inwestycja w słuchawki, czy zestaw głośnomówiący.

Zawracanie na skrzyżowaniach z sygnalizatorami kierunkowymi S-3

Sygnalizator kierunkowy można uznać za najbezpieczniejszy. Oznacza on, że podczas skrętu samochody jadące z innego kierunku nie przetną nam drogi. Zawracanie na takim skrzyżowaniu może doprowadzić do kolizji i wypadku, ponieważ w tym samym czasie manewr skrętu może wykonywać kierowca skręcający z drogi poprzecznej.

Zastawianie chodników podczas parkowania

Na chodniku można parkować tylko wtedy, kiedy szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie będzie mniejsza niż 1.5 metra.

Zaglądanie przez tylną szybę

Domena szczególne młodych kierowców. Jazda bardzo blisko poprzedzającego samochodu może być bardzo niebezpieczna, jeśli pierwszy samochód nagle zacznie hamować.

Blokowanie lewego pasa

W Polsce obowiązuje zasada w myśl której kierowca zobowiązany jest kiedy – kiedy to możliwe – poruszać się przy prawej krawędzi jezdni. Bardzo często na drodze z kilkoma pasami ruchu kierowcy jadący wolniej niż reszta poruszają się środkowym, lub lewym pasem, blokując pasy dla samochodów jadących szybciej.

Brak włączonych świateł do jazdy dziennej

Od dawna już obowiązuje nakaz całorocznej jazdy z włączonymi światłami. Sporo kierowców jednak albo o tym zapomina, albo „oszczędza” żarówki.

Niekontrolowanie oświetlenia w samochodzie

Problem prawdopodobnie będzie stopniowo zanikał wraz z coraz większą ilością samochodów z oświetleniem LED. Jednak póki co można na drodze spotkać sporo kierowców z niesprawnymi światłami z przodu lub z tyłu. O ile z przodu brak świateł można dość łatwo zauważyć, o tyle warto od czasu do czasu sprawdzić czy wszystkie światła STOP są sprawne.

Koronny błąd – nadmierna prędkość

Nie tylko szalenie niebezpieczne, ale i kosztowne zachowanie, które rokrocznie przyczynia się do tysięcy wypadków na drodze. Nie ma nic ważniejszego, niż odpowiednie dostosowanie prędkości do umiejętności, możliwości pojazdu i warunków na drodze.

Mamy nadzieję, że ta krótka lista pozwoli Ci zweryfikować własny sposób jazdy i ewentualnie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji – chociażby podczas rutynowej kontroli drogowej.