po co są komary
Ciężkie pytania Świat zwierząt

Po co są komary?

Gdy przeprowadzić sondę wśród ludzi, jakie zwierzę jest dla nich najbardziej uciążliwe, zapewne znaczna część zapytanych odparłaby, że komar. Nie dość bowiem, że bzyczy nam monotonnie koło uszu, to co gorsza siada na nas i kąsa w przeróżne fragmenty ciała, nie oszczędzając nawet wrażliwych miejsc, na przykład warg. Nawet ludzie bogobojni podnoszą wówczas głowę i wołają gromko w kierunku niebios: po co, Boże, je stworzyłeś?

No właśnie, czy są jakieś racjonalne przesłanki, aby one istniały? I co by się stało, gdyby nagle wyginęły? Czy byłyby z tego same korzyści, a może wręcz przeciwnie?

Zajrzyjmy za kulisy Wielkiego Świata Przyrody!

Komary jako biomasa

Dobra, nie będziemy tego już dłużej trzymali w tajemnicy. W każdym razie bez komarów załamałby się wielki światowy ekosystem. Niby takie drobinki, które nic tylko bzyczą i psują nam krew (nieraz dosłownie!), ale jednak bez nich nie byłoby to samo. Nie wiadomo w ogóle, czy człowiek mógłby wciąż gościć na Ziemi. Gdyby zebrać wszystkie komary do kupy, i nie tylko już doskonale rozwinięte okazy, lecz również tzw przejściowce, czyli larwy i poczwarki, to razem stworzą ogromną biomasę i ważne, wręcz kluczowe dla wielu zwierząt źródło białka. Larwami, które bytują w wodzie, pożywiają się inne stworzenia akwatyczne, w tym ryby, żaby, a także niektóre ptaki wodne, na przykład kaczki. Z kolei już fruwającymi egzemplarzami posilają się ptaki (zob. jaki ptak zjada komary), na przykład jaskółki czy pięknie śpiewający strzyżyk. Pamiętajmy też, że insekty są jedynym pożywieniem piskląt wielu ptaków śpiewających, które dopiero w miarę dorastania przerzucają się na inną strawę. Jeśli jest dużo komarów, to nie narzekajmy, tylko się cieszmy, to wszakże więcej jadła dla ptasząt, które tak pięknie umilają nam życie swym śpiewem. Poza tym ptaki te oraz inne zwierzaki żywiące się komarami pełnią rozmaite, często bardzo ważne funkcje w ekosystemach, na przykład regulują populację innych owadów, które w nadmiarze mogłyby być szkodliwe dla roślin czy człowieka.

Komary zapylacze

Zapytani o owady zapylające odpowiedzielibyście, że to pszczoły, trzmiele czy motyle. Ale są także rośliny, którym w rozmnażaniu się pomagają samce komarów. Tak, te same, które nie spijają z nas krwi jak śmietanki, wyglądają nieco nieporadnie i nie są wcale tak krwiożerczy jak ich małżonki.