jak zmusić kogoś do powiedzenia prawdy?
Ciężkie pytania

Jak zmusić kogoś do powiedzenia prawdy?

Ludzie kłamią, szczególnie w dzisiejszej dobie nie mówią prawdy a niektórzy kłamią nawet prosto w twarz, bez mrugnięcia okiem. Dlaczego ludzie kłamią? Przyczyną tego może być fakt, że ludzie boją się odpowiedzialności, chcą zaistnieć, wstydzą się swojego życia lub swoich czynów, chcą coś ukryć lub komuś się przypodobać. Zatem w dobie ogólnego kłamstwa, gdy prawdomówność przestaje być w modzie – jak zmusić kogoś do powiedzenia prawdy?

Kłamstwo nie boli

Dzisiaj większość osób wychodzi z założenia, że łatwiej jest okłamać lub w ogóle nie powiedzieć prawdy. Taki stan rzeczy bardzo często działa szkodliwie na sytuację w rodzinie, pracy czy w danym środowisku. przyjęło się, że kłamstwo nie boli i w dzisiejszej dobie jest czymś normalnym.

Sposoby na kłamców

Gdy mamy podejrzenie, że ktoś kłamie, nie należy takiej osoby z góry o tym uprzedzać. Dobrze jest podjąć z taką osobą rozmowę i zastosować serie pytań, które prowokują zachowania kłamliwe. Takie pytania prowokują do odpowiedzi, nad którymi osoba, która kłamie, będzie się długo zastanawiać, bowiem nie spodziewała się ich wcześniej.

To zachowanie może być dla nas powodem do zastanowienia i następnie można tak ukierunkować rozmowę, że damy do zrozumienia kłamcy, że wiemy że kłamie.

Innym przykładem jest zastosowanie psychologii odwróconej, czyli pogodzenie się z kłamstwem danej osoby i danie jej do zrozumienia, że ma rację. Szablonowe postępowanie według zasad osoby, która kłamie i postępowanie zgodnie z jej kłamstwem może przyczynić się, że taka osoba nagle zaplącze się w swoich kłamstwach i zacznie mówić prawdę.

Ponadto dobrym sposobem na zmuszenie kogoś do powiedzenia prawdy może być użycie szantażu. Wtedy można taką osobę poinformować o konsekwencjach danego kłamstwa, o sytuacji, którą kłamstwo może na nią sprowadzić.

Przyznać jednak zawsze należy, że bardzo trudno czasami jest odkryć kłamstwo a jeszcze trudniej jest zmusić, osobę kłamiącą, do powiedzenia prawdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *