Bóg Słoń
Świat alternatywny

Bóg Słoń

Bogowie religii politeistycznych często wyobrażani są pod postaciami pół-ludzi, pół-zwierząt. Dotyczy to chociażby hinduizmu. Spotykamy w jego świętych tekstach czy sakralnych dziełach sztuki tajemniczego boga. Ma on głowę słonia, wygląda niepokojąco, a zarazem przyciąga naszą uwagę. O kim mowa? To Ganeśa, który znany jest również jako Ganapati, i takiego tez imienia będziemy w dalszej części tekstu używali.

Czym się charakteryzuje ów Bóg Słoń (jak go niektórzy nazywają)?

Patron literatów

Wile dzieł literackich wyznawców hinduizmu zaczyna się od dedykacji powierzonej bogowi o obliczu słonia, który przewodzi grupie pomniejszych bożków. Skąd to się bierze. Otóż jest on w dużej mierze rozpoznawany i kojarzony jako patron literatów, który służy im pomocą, na przykład w postaci zsyłanego natchnienia. To oczywiście jedna z wielu jego ról, bądź co bądź głównie jest opiekunem ludzi pióra, czyli nie tylko twórców, lecz także choćby skrybów.

Zresztą zgodnie z mitami sam również parał się piórem, a właściwie swym kłem (poprawnie: ciosem). Wedle podań to on napisał Mahabharatę podyktowaną przez legendarnego Wjasę. Miałby także odpowiadać za wyrycie swym zębem Ramajany, a miałby mu ją przekazać nikt inny jak mityczny Walniki.

Wygląd Ganapatiego

O wyglądzie Ganapatiego nieco już wspomnieliśmy, teraz uzupełnimy ten rys jego postaci. Ma oczywiście słoni łeb, znajduje się ona na stosunkowo niewielkim i korpulentnym ciele. Poza tym w przedstawieniach malarskich czy rzeźbiarskich występuje często z jednym kłem wystającym z pyska, kiedy drugi znajduje się w jego dłoni. Towarzyszą mu także symbole falliczne, wszakże uosabia płodność tworzenia.

Czemu ma słoni łeb?

Pewne mity tłumaczą, skąd słoni łeb u tego boga. W jednej ze świętych opowieści słyszymy o tym, jak małżonka Śiwy poprosiła młodziutkiego Ganapatiego, by strzegł jej podczas kąpieli. Nie spodobało się to zapalczywemu Śiwie, który odrąbał nieszczęśnikowi głowę. Został jednak udobruchany i podarował mu łeb, lecz pochodzący od słonia. Z pewnych tajemniczych względów nie można mu było przywrócić ludzkiego czerepu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *