do czego służy zlewka
Zagwozdki

Do czego służy zlewka?

Zlewka jest jednym z najczęściej używanych naczyń w laboratoriach. Jakie są główne rodzaje zlewek? Do czego służy zlewka laboratoryjna?

Czym jest zlewka?

Naczynie laboratoryjne przypominające swoim kształtem szklankę jest nazywane zlewką. Pojemność zlewek jest zróżnicowana – te najmniejsze zmieszczą parę mililitrów, natomiast te większe nawet kilka litrów.

Większość zlewek wyróżnia się cylindrycznym kształtem z równoległymi ściankami – inną konstrukcję ma tylko zlewka Philipsa, która jest podobna do kolby stożkowej. Dno zlewek jest płaskie i przy łączeniu ze ściankami lekko zaokrąglone. Również charakterystycznymi elementami zlewki są dzióbek, który ułatwia przelewanie, a także skala umieszczona na ściankach.

Do produkcji zlewek stosowane jest szkło borokrzemianowe, które wyróżnia się podwyższoną odpornością na nagłe zmiany temperatury.

Rodzaje zlewek i ich zastosowanie

Zlewki dzieli się na różne kategorie w zależności od ich konstrukcji. Jest ona związana również z ich przeznaczeniem. Wyróżniamy trzy główne rodzaje zlewek:

Zlewki uniwersalne

Mają proporcjonalny kształt i najbardziej uniwersalne zastosowanie. Do czego służy zlewka tego typu? Jest używana między innymi podczas przygotowywania różnych roztworów, odmierzania substratów, do prowadzenia reakcji chemicznych, a także do zbierania zużytych substancji.

Zlewki płaskie

Spłaszczone zlewki przypominające swoim kształtem miski najczęściej używane są do prowadzenia procesów krystalizacji, dlatego nazywane są krystalizatorami. Również w laboratoriach stosuje się je do łaźni grzejnych.

Zlewki smukłe
To wysokie zlewki z dnem o mniejszej średnicy. Takie naczynia najczęściej używane są do miareczkowania – jednej z technik analitycznych używanych w chemii.

Nietypowe zastosowania zlewek:

  • jako wazon na kwiaty
  • jako miarka kuchenna
  • jako szklanka lub kieliszek do napojów