najmniejsze zwierzę na świecie
Świat zwierząt

Najmniejsze zwierzę na świecie

Człowiek to taki byt, który interesuje się skrajnościami (ktoś powiedziałby, ze ekstremami). Stąd też interesuje się zarówno najmniejszymi rzeczami, stworzeniami, jak i największymi. Co do najpokaźniejszych zwierząt – nie ma wielu wątpliwości. Wiadomo, że największym zwierzęciem jest waleń, a wśród lądowych bryluje w tej materii słoń. A jak to wygląda z najmniejszymi zwierzętami? Które jest najmniej rosłe?

Mikroskopijna istota

Gdy mówimy o zwierzętach mamy zazwyczaj na myśli złożone stworzenia, najczęściej kręgowca. Na myśl przychodzą istoty udomowione, na przykład psy, koty, konie. Można także skojarzyć pojęcie z dzikimi stworzeniami, na przykład żyjących w lasach: lisami, wiewiórkami, może sowami, bażantami. Tymczasem królestwo zwierząt jest znacznie różnorodniejsze. Przecież rozmaite gąbki, płazińce, a nawet szkarłupnie również klasyfikowane są jako zwierzęta, i nie ma w tym nic dziwnego.

Najmniejszym więc zwierzęciem nie jest wcale maleńka myszka, żabka czy skromniutki koliber, lecz istota zdecydowanie mniejsza. Tak mała, że chcąc ją ujrzeć trzeba uzbroić oko w mikroskop.

Chodzi o stworzenie znane naukowcom jako Myxobolus shekel. Mierzy ono nie więcej niż 8,5 mikrometra (przypominamy, mikrometr to podwielokrotność metra). Jeżeli zaś spojrzymy na nie przez mikroskop ujrzymy mało ponętną dla oka istotę. Jest ona jednak groźna dla ryb. To pasożyt, który dziesiątkuje ryby – niektóre istotne dla ekosystemu czy gospodarki.

Najmniejszy kręgowiec

Czytelników pewnie bardziej zainteresują rekordziści, których widać. Do takich zaliczymy maleńką, choć nie niewidoczną żabkę. Żyje ona na drugiej co do wielkości wyspie – Papui i Nowej Gwinei. Paedophryne amauensis to dotychczas najmniejszy kręgowiec na świecie. Gatunek ten zaliczany jest do rodziny żab wąskopyskowatych. Ma nieco ponad 7 mm, czyli i tak jest kolosem przy wspomnianym pasożycie.

Skromniutki płaz żyje na dnie ściółki leśnej i nie potrzebuje być większy. Żywi się, co zrozumiałe, jeszcze mniejszymi owadami. Natomiast pada łupem niektórych bezkręgowców, które zwykle nie żywią się kręgowcami.