zwierzę na u
Świat zwierząt

Zwierzęta na “u”

Znalazłoby się kilka znanych zwierząt, których nazwy zaczynają się na literę “u”. W polskich lasach i parkach roznosi się donośne pohukiwanie uszatki. W ZOO natrafimy nieraz na dużego ssaka morskiego przypominającego fokę – uchatkę. Jednak grając w państwa-miasta chcielibyśmy podać nieco mniej oczywiste stworzenia. Jakie więc są mało w Polsce znane zwierzęta na “u”?

Zwierzę na “u” po polsku

Wyruszmy więc w poszukiwaniu zwierząt nieco dalej, by natrafić na niezwykłe stworzenia. Już ich nazwy mają egzotyczny wydźwięk, bo nazwy istot z dalekich krajów nie zawsze są spolszczane, lecz zachowują oryginalny charakter. Jednak powinny być respektowane w takich grach jak państwa-miasta czy scrabble.

Uakari szkarłatny

Zacznijmy od stworzenia nam najbliższego, czyli małpy. Otóż w dorzeczu górnej Amazonki żyją stada czerwonotwarzych małp, których ciała pokrywa brązowe futro. Przemieszcza się w stadach i żywi roślinami bądź owadami. Stworzenie być może niektórym z nas jest znane z memów, w których towarzyszy nosaczowi.

Urial

Z kolei na Cyprze czy w Azji Mniejszej wśród górskich stepów żyją rogate ssaki. Ich rogi zakręcone są na sposób ślimaczy i przybierają imponujące rozmiary. Samice z młodymi gromadzą się w stada (liczące zwykle 10-20 osobników), które zimą łączą sie wjeszcze większe zgrupowania. Mocne samce żyją samocnie, podczas gdy słabsze szukają swego towarzystwa.

Zwierzę osiąga dojrzałość płciową w wieku 1,5 roku i dożywa przeciętnie 20 lat.

Unau

Unau, inaczej leniuchowiec, to szczerbak zaliczany do leniwców. Żyje leniwie w środowisku nadrzewnym. Pożywi się roślinami i bezkręgowcami. Dysponuje aż 9 kręgami szyjnymi, wobec czego obraca głową aż o 180 stopni. Nie ruszając się z miejsca, obserwuje bacznie okolicę.

Ułar

Na wyżej położonych terenach Azji żyją kuraki zwane ułarami. Należą do rodzaju tetraogallus (który można by przetłumaczyć na “głuszcokoguta”). Ułary dzielą się na dość podobne do siebie gatunki. Ich nazwy wskazują na miejsce występowania. Są to ułary: ałtajski, himalajski, kaspijski, kaukaski czy tybetański. Himalajski wyróżnia się brązową obręczą wokół szyi.