które zwierzęta się nie pocą
Świat zwierząt

Które zwierzęta się nie pocą?

Pocenie się jako funkcja organizmu jest niezwykle istotne dla człowieka. Reguluje ono bowiem temperaturę naszego ciała. Gdy jest za gorąco, wówczas gruczoły potowe wytwarzają substancję, zwaną potocznie potem, która nas ochładza. Tym niemniej w świecie zwierząt gruczoły potowe nie są tak bardzo rozpowszechnione, jak niektórym mogłoby się wydawać. Istnieje bardzo wiele stworzeń, które się nie pocą…

Obalamy mit na temat świni

W ludzkiej mowie istnieje wiele powiedzeń, które są niesprawiedliwe wobec naszych braci mniejszych. Często, chcąc kogoś obrazić, agresor przyrównuje swojego oponenta do któregoś zwierzęcia, na przykład do psa czy świni. Drugie ze zwierząt nie cieszy się dobrą opinią, co jest zdecydowanie niesprawiedliwe. Albowiem świnie to nie tylko diablo inteligentne, istoty, ale poza tym wrażliwe i potrafiące budować między sobą zażyłe więzi. Jednak przeważnie tego nie dostrzegamy, przynajmniej większość z nas, którzy swoją wiedzę na temat tych zwierząt ograniczają do znajomości potraw, jakie z nich można przyrządzić. Z tej niewiedzy zrodziło się na przykład porównanie “pocić się jak świnia”. Mówiąc to mamy na myśli, że ktoś się bardzo intensywnie poci, wręcz tryska hektolitrami potu, tymczasem jak się okazuje sympatyczne świnie praktycznie w ogóle się nie pocą, gdyż mają znikomą liczbę gruczołów potowych, kiedy my na przykład mamy ich całe miliony. Stąd też wynika pewne zachowanie owych stworzeń, które niekoniecznie nam się podoba i utożsamiamy z niechlujstwem. Świnie bowiem, aby się ochłodzić muszą szukać innych rozwiązań niż ludzie, dlatego też wielokroć zagrzebują się w chłodnawym błocku. Cóż, gdyby nie to, że mamy tak wiele i tak dobrze funkcjonujące gruczoły potowe, również byśmy spędzali długie godziny jak uczestnicy niektórych rockowych festiwali muzycznych.

Pocenie się nie jest cechą typową zwierzęcą

Oczywiście świnia to jedno z nieprzeliczonych zwierząt, które się nie pocą. Prawdę powiedziawszy łatwiej by było powiedzieć, które się pocą, gdyż jest ich zdecydowanie mniej. Napiszmy tylko z grubsza, które istoty nie wiedzą co to znaczy “pocić się”. Są to właściwie wszystkie stworzenia zmiennocieplne (nazywane również zimnokrwistymi), zarówno te spędzające większość życia w wodzie jak i na powierzchni. Dotyczy to zarówno gadów jak i płazów czy ryb. Poza tym również sporo zwierząt stałocieplnych, jak choćby ptaki, nie ma gruczołów potowych. Jak sobie radzą? W bardzo różny sposób, na przykład dysząc. Robią to również psy, których gruczoły potowe są rozmieszczone w kilku nielicznych miejscach – tam więc, gdzie nie mają sierści.

Są również istoty, które owszem, pocą się, lecz proces ten przebiega inaczej niż u nas, jest tak choćby w przypadku koni czy krów.

Jeśli interesujesz się zachowaniami rozmaitych istot, poczytaj o tym, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *