jakie zwierzę Francuzi wysłali w kosmos?
Świat zwierząt

Jakie zwierzę Francuzi wysłali w Kosmos?

Jeśli chodzi o podbój kosmosu, to każdy doskonale wie, kto stanął pierwszy raz na księżycu, czy też kim był pierwszy człowiek w kosmosie. Wiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że nie ludzie byli pierwszymi istotami z ziemi w przestrzeni kosmicznej, lecz zwierzęta. Co jednak bardzo ciekawe, wysyłali je w przestrzeń nie tylko Amerykanie i Rosjanie, lecz także Francuzi. Jakie zwierzę wysłali Francuzi w kosmos?

Pierwszy kot w kosmosie

Jak się okazuje, lista pierwszych razów nie jest wypełniona po brzegi Amerykanami czy też Rosjanami, lecz również Francuzi dokonali w kosmosie czegoś po raz pierwszy. To właśnie oni jako pierwszy wysłali w kosmos kota. Pierwszy koci lot w kosmos miał miejsce 18 października 1963 roku. Kotka Félicette wykonała tego dnia suborbitalny lot, który zakończył się pełnym sukcesem.

Lot był wykonany za pomocą rakiety typu Véronique AGI 47, która została zaprojektowana i skonstruowana na podstawie niemieckiej rakiety A8, która była wykorzystywana w czasie wojny. Co ciekawe, lot nie startował z terytorium Francji, lecz z Algierii, na terenie Sahary. Innym ciekawym faktem związanym z tym lotem jest to, że w kosmos nie poleciał pierwotnie przygotowywany kocur Felix, ponieważ w dniu startu zdołał on uciec naukowcom. Zamiast niego wysłana została kotka Félicette, która była zwykłym dachowcem z Paryża.

Po starcie silnik rakiety pracował przez 42 sekundy. Pozwoliło to wynieść ją wraz z kotką w przestrzeń kosmiczną na 157 kilometrów. Cały lot trwał 10 minut i 35 sekund. Zakończył się bezpiecznie dla kota, który w specjalnej kapsule wylądował na ziemi. Oczywiście po tym fakcie kot został gruntownie przebadany, szczególnie pod kątem zmian w mózgu, które mogły zostać wywołane przez promieniowanie kosmiczne.