zwierzę na literę a
Świat zwierząt

Zwierzę na “c”

Rywalizując z przyjaciółmi w państwa-miasta lub też rozwiązując krzyżówkę, stajemy przed wyzwaniem haseł zaczynających się na jedną z pierwszych liter alfabetu – “c”. Dość szybko przychodzą nam do głowy odpowiednie zwierzęta. Pojawia się wręcz cały zwierzyniec, a w nim brylują takie stworzenia jak czapla, chrabąszcz majowy czy poczciwy chomik. Niemniej warto by było postawić na mniej popularne istoty, żeby nie tracić niepotrzebnie punktów. Udajmy się zatem w podróż do różnych zakątków globu i dowiedzmy się co nieco na temat rzadszych zwierząt.

Zwierzę na “c” po polsku

Na świecie występuje wiele zwierząt, których nazwa zaczyna się na trzecią literę alfabetu. Występują one na bardzo różnych kontynentach, zasiedlając rozmaite nisze ekologiczne i troficzne. Znajdziemy wśród nich zachwycające ptaki, zdumiewające owady, piękne i zuchwałe ssaki oraz mniej porywające naszą wyobraźnie ukwiały.

Czajka towarzyska

Czajka to znany i wciąż jeszcze pospolity w Polsce ptak. Mamy oczywiście na myśli czajkę zwyczajną (Vanellus vanellus). Pojawia się wczesną zimą, nawet pod koniec lutego, i polatuje nad polami, w pobliżu stawów, wydając przy tym charakterystyczne odgłosy (emitują je przy pomocy skrzydeł). Natomiast zdecydowanie rzadziej widujemy w ojczyźnie czajkę towarzyszką. Charakteryzuje się innym kolorem upierzenia niż nasz rodzimy gatunek. Nieraz pojawia się podczas wiosennych przelotów, towarzysząc czajce zwyczajnej. Natomiast tylko raz widziana była w Polsce czajka szponiasta – gatunek monotypowy, czyli taki, który choć występuje w różnych przedzielonych wyraźnymi granicami miejscach, a nie wykształcił podgatunków, które wyróżniałyby się nieco innym wyglądem.

Ciołek matowy

Samicę jelonka rogacza przypomina inny chrząszcz ciołek matowy. Jego larwa jest dość muzykalna – posiada aparat strydulacyjny, przy pomocy którego wydaje zdumiewające odgłosy. Robi to w przerwie między konsumowaniem dębowego drewna. Dorosłe zaś okazy spijają sok wypływający z poranionych drzew. Jego żuwaczki przypominają rogi młodego byczka (dawniej zwanego ciołkiem), czemu też zawdzięcza swą nazwę.

Cyjon

Niegdyś żył pospolicie w Europie, dziś spotykany jest wyłącznie w południowej i południowo-wschodniej Azji. Wygląda jak krzyżówka psa z lisem. O jakim zwierzęciu mowa? O cyjonie, jedynym żyjącym reprezentancie rodzaju Cuon. Zwierzęta te żyją stadnie, sforami też polują. Gdy złapią ofiarę, pozwalają samicom i młodym jako pierwszym członkom stada posilić się upolowaną zwierzyną. Zachowanie godne pozazdroszczenia. Stworzenia te wykazują się wielką odwagą, wspólnymi siłami potrafią upolować naprawdę grubego zwierza – na przykład tygrysa!