jak działa wszywka
Porady

Jak działa wszywka?

Alkoholizm to problem, który z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Z pewnością jest to jedna z chorób cywilizacyjnych. Coraz szybszy tryb życia sprawia, że ogromna liczba ludzi ukojenia szuka w napojach alkoholowych. Kiedy człowiek traci kontrolę nad spożywanymi procentami, bardzo często jedynym ratunkiem okazuje się tak zwana wszywka.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że stosowanie wszywki alkoholowej możliwe jest tylko na zalecenie lekarza. Lek wydawany jest bowiem jedynie na receptę. Jeśli chodzi o działanie wszywki, to w dużym skrócie polega ona na zakłócaniu metabolizmu alkoholu. Skutkuje to tym, że po spożyciu napojów alkoholowych osoba uzależniona odczuwa bardzo uciążliwe dolegliwości. Należą do nich między innymi nudności i wymioty, zawroty głowy, niedociśnienie oraz uczucie kołatania serca.

Jak zakłada się wszywkę?

Wszywka to tabletka, którą pod skórę wszczepia lekarz chirurg. W ciągu jednego zabiegu umieszcza się nawet 10 tabletek. Ich skuteczność trwa przez około 8 miesięcy, później zabieg należy powtórzyć.

Trzeba pamiętać, że bardzo często wszywka jest ostatnią deską ratunku dla osób uzależnionych. Pomimo tego, że zabieg wciąż budzi spore kontrowersje, to z powodzeniem pomógł wyjść z nałogu tysiącom ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że aby skutecznie walczyć z alkoholizmem, trzeba także poddać się psychoterapii, która dogłębnie zwalczy problem. Wszywka to jedynie metoda pomocnicza – nie wolno jednak zaprzeczać, że bardzo skuteczna.

Podsumowując, stosowanie wszywki zostało zakazane w niektórych państwach. Obecnie nie używa jej się między innymi w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W Polsce jednak jej stosowanie wciąż jest uznawane za jedną z metod leczenia osób cierpiących na alkoholizm.