Zagwozdki

Która planeta ma najwięcej księżyców?

Ziemia ma jeden księżyc. Mars dwa. Wenus nie ma żadnego, a która planeta ma najwięcej księżyców? Czy może je zobaczyć astronom amator?

Czym jest księżyc?

Nawet dzieci wiedza, że ciało niebieskie widoczne na nocnym niebie to księżyc. Jednak już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie jest to jedyny księżyc w układzie słonecznym. Nie jest nawet największy, gdyż ten zaszczyt przypadł księżycowi Jowisza – Ganimedesowi.

Księżyce to ciało niebieskie orbitujące wokół planety lub planetoidy. Terminem, który został nadany przez astronomów to „naturalny satelita”. Dzięki temu odróżnia się księżyce od satelitów stworzonych przez człowieka.

Jowisz czy Saturn?

W 2018 rok odkryto kolejnych 12 księżyców, które krążą wokół Jowisza. Od tego momentu wiemy, że ma ich 79. Saturn do niedawna miał 62 księżyce, ale od momentu ogłoszenia przez Carnegie Institution for Science kolejnym 20 ma ich 82. Saturn i Jowisz cieszą się opinią najbardziej lubianych przez księżyce. Obie planety ścigają się w ilości posiadanych księżyców. Raz wygrywa Jowisz innym razem Saturn. Razem mają ich 161.

Liczba ta jest imponująca. Warto jednak sobie uświadomić, że rozmiary księżyców Saturna, jak i Jowisza nie są spektakularne, tak jak ziemskiego księżyca.

Odkryte przez S. Shepparda i jego współpracowników księżyce to niewielkie obiekty, które mają około 5 kilometrów średnicy. Ich rozmiary są bardzo zróżnicowane i nie ma co do nich stu procentowej pewności.

Warto pamiętać, że księżyce to ciała, które powstały w wyniku zderzeń większych obiektów w układzie słonecznym. Ich ilość jest niezliczona. Dzięki temu, że Jowisz oraz Saturn przechwytują niewielkich intruzów w postaci księżyców Ziemia jest bezpieczna.

Czy księżyce Saturna może zobaczyć amator?
Z imponującej ilości 82 księżyców Saturna amator nie dostrzeże wielu. Najlepiej widoczny jest Tytan, którego można dostrzec korzystając z dobrej lornetki. Kolejnym jest Rea, która jest księżycem lodowym dlatego jej zdolność odbijania światła jest dużo większa, co sprawia, że jest lepiej widoczna.

W zasięgu teleskopów są Diona, Tetyda, lapetus, Enceladus oraz Mimas. Okres obiegu księżyców jest stosunkowo krótki ( od jednego do 17 dni) więc oglądając niebo w bezchmurną noc amator również ma szansę ujrzenia tych cudownych zjawisk układu słonecznego i poczucia się niczym prawdziwy astronom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *