sennik pociąg
Świat alternatywny

Sennik: pociąg

Pociąg to sugestywna maszyna, która niesie ze sobą bogatą symbolikę i liczne skojarzenia. W związku z tym niejednokrotnie pojawia się w przestrzeni naszych snów. Zależnie od tego, w jakim jest ukazany kontekście – marzenie senne może nam przekazywać coś innego. Zajmijmy się zatem znaczeniem tego środka transportu w naszych marzeniach sennych.

Osobiste doświadczenia

Pociąg może mieć uniwersalne znaczenie lub bardziej prywatne. Idąc drugim tropem, musimy przede wszystkim przywołać nasze skojarzenia związane z samym pociągiem oraz podróżowaniem nim. Jeżeli są dobre, jasne, pozytywne, na przykład wiążemy go z podróżami, jakie kiedyś odbywaliśmy z rodzicami nad morze, to wtedy maszyna ta będzie nam nasuwała pogodne myśli. Pociąg może oznaczać bezpieczeństwo, na przykład powrót do strefy komfortu.

Może też być przeciwnie, kiedy na przykład braliśmy udział w wypadku na torach i odcisnęło to pewne piętno na naszej psychice. Wtedy powiążemy pociąg raczej z groźbą i czymś niebezpiecznym.

Pociąg może też mieć bardziej dosłowne znaczenie. Jeżeli podróżujemy nim często, na przykład codziennie do pracy, wówczas pojawia się i w naszym śnie i nie musi mieć większego znaczenia. Ważniejsze jest zaś to, co się w nim dzieje, kogo na przykład spotykamy.

Kontekst snu o pociągu

Sen o pociągu może mieć bardzo różny przebieg. Niejednokrotnie sam pojazd w ogóle się nie pojawia. Czekamy na przykład na stacji lub też – tak bywa częściej – śpieszymy się na pociąg i ostatniej przygotowania rozciągają się w nieskończoność. Wyczekiwanie na stacji kolejowej oznaczać może niecierpliwość i potrzebę zmiany życiowej. Natomiast pośpiech, spóźnienie to manifestacja lęku związanego z przeoczeniem okazji, stwierdzenie, że nie zdążyliśmy zrobić czegoś ważnego – lub że okazje ciągle nam umykają sprzed nosa.

Pociąg jako wehikuł przemiany

Podróżowanie koleją to stały motyw snów (a także książek czy filmów). Wiąże się ze zmianami, przecież pociągiem odbywa się dalekie podróże, na przykład na drugi kraniec kraju w poszukiwaniu pracy. Pociąg to także uosobienie przygody, swoistego wyzwania. W pociągu jest pewna magia, jest to magiczny wehikuł, który – jak sobie wyobrażamy – zabierze nas w każde miejsce, także i to wymarzone.

W pociągu jest także coś z bestii. W końcu jest szybki i głośny. Może zatem odnosić się do potrzeb seksualnych (zwłaszcza, kiedy przejeżdża przez tunel lub ciemny las), tak by to mógł widzieć Zygmunt Freud lub któryś ze spadkobierców jego myśli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *