do czego służy arkusz kalkulacyjny
Zagwozdki

Do czego służy arkusz kalkulacyjny?

Większość pakietów biurowych na komputery posiada w zestawie arkusze kalkulacyjne. Czym dokładnie są tego rodzaju programy? Do czego służy arkusz kalkulacyjny?

Arkusz kalkulacyjny – co to jest?

Program komputerowy jak arkusz kalkulacyjny służy do prezentowania danych w formie tabel w dwóch wymiarach – w osi X oraz Y. Poprzez zastosowanie arkusza można łatwo tworzyć i redagować tabele z danymi, a także prezentować je na różne sposoby.

Arkusz kalkulacyjny najczęściej wchodzi w skład pakietów biurowych – zestawu programów komputerowych używanych do prac biurowych. Towarzyszą mu edytor tekstu, oprogramowanie do prezentacji i inne programy.

Funkcje arkuszu kalkulacyjnego

Arkusze kalkulacyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Do czego służy arkusz kalkulacyjny? Przede wszystkim umożliwia on wprowadzanie danych oraz korzystanie z różnych funkcji do ich przetwarzania, między innymi funkcji matematycznych, logicznych, finansowych czy statystycznych. Za pomocą arkusza można także wizualizować, czyli prezentować wprowadzone dane, na przykład przez wykresy kołowe, kolumnowe lub liniowe.

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego:

  • tworzenie różnych typów tabel
  • wykonywanie obliczeń
  • przygotowywanie wykresów

Arkusze kalkulacyjne są używane przede wszystkim w biurach, między innymi w przedsiębiorstwach księgowych, finansowych, analitycznych, konsultingowych. Również stosowane są one w gospodarstwach domowych do przygotowywania budżetów oraz innych zestawień.

Rodzaje arkuszy kalkulacyjnych

Arkusze kalkulacyjne to szeroka gama programów, które dzielone są na te bezpłatne oraz na te płatne. Wybrane oprogramowanie jest dostępne również online – przez przeglądarkę internetową.

Przykładowe rodzaje arkuszy kalkulacyjnych:

  • Microsoft Excel
  • OpenOffice.org Calc
  • LibreOffice Calc
  • Dokumenty Google