jaki ptak żyje najdłużej
Świat zwierząt

Jaki ptak żyje najdłużej?

Ptaki interesują nas z rozmaitych względów. Fascynujemy się choćby tym, że w odróżnieniu od nas mają skrzydła, dzięki którym mogą wzbić się w niebo (przynajmniej większość z nich). Ciekawią nas również skrzydlaci rekordziści. Niektóre na przykład mogą być naprawdę długowieczne. Czy zastanawialiście się kiedyś, który ptak żyje najdłużej? Bo my tak i postanowiliśmy znaleźć na to pytanie odpowiedź. Czy nam się udało? Przekonajcie się sami!

Długowieczne ptaki

Wśród ptaków panuje wielka różnorodność. Mamy maleńkie ptaszki wielkości niedużych motyli (tak, mowa o kolibrach) lub też olbrzymie jak choćby struś, który wzrostem przewyższa najwyższych koszykarzy NBA. Maleńkie ptaszki szybciej przeżywają swoje życie, niektóre nawet nie dożywają swoich pierwszych urodzin (biedne mysikróliki, którym nie składa się życzeń urodzinowych… ). Z reguły dłużej żyją większe okazy i ma to uzasadnienie ewolucyjne. Więcej potrzebują czasu, aby osiągnąć pełnoletność, w niektórych przypadkach nawet długich lat.  Jest kilka długowiecznych ptaków, prym tutaj wiodą większe papugi, albatrosy czy fregata średnia, którą możemy kojarzyć ze względu na czerwoną gardziel przypominającą balon. 

Oczywiście dłuższy żywot wiodą przeważnie osobniki trzymane w niewoli (lecz cóż to za życie? Czy aby warte przeżycia?). Wynika to z kilku względów. Nie musza się martwić o dobry jakościowo, pełnowartościowy pokarm, w związku z tym nie marnotrawią energii na szukanie żeru. Unikają zagrożeń oraz stresu, nie giną z rąk człowieka, podczas walki z innym zwierzęciem czy wskutek jakiejś kolizji; rzadziej również chorują. 

Ptakiem oficjalnie uznanym za najdłużej żyjącego w historii była papuga, która dokonała żywota w wieku 80 lat. Miało to miejsce w londyńskim zoo w 1982 roku.

Natomiast gdyby wziąć pod uwagę okazy wciąż żyjące i cieszące się wolnością – najstarszym byłby Albatros Ciemnolicy, który przekroczył już wiek 65 lat, przynajmniej tak to wyglądało w listopadzie minionego roku… Mamy nadzieję, że wciąż fruwa nad oceanami i ma się całkiem nieźle!

Poczytaj o innym rekordziście i dowiedz się, jaki ptak ma największą rozpiętość skrzydeł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *