jak sprawdzić skąd jest gołąb
Świat zwierząt

Jak sprawdzić, skąd jest gołąb?

Gołębie, jako skrzydlate stworzenia, są dość ruchliwymi stworzeniami. Posiadają wysokie umiejętności latania i zaliczane są wśród ptaków do najlepszych lotników. Świetnie orientują się w terenie i zazwyczaj trafiają bez większych problemów po podróży wracają do gołębnika. Niemniej bywa, że z różnych powodów gubią drogę. Ważne jest wtedy, by sprawdzić, skąd jest i zgłosić się do właściciela zwierzęcia.

Jak sprawdzić, skąd jest gołąb?

Rozpoznanie gołębia

Gołębie hodowlane z grubsza dzieli się na trzy kategorie. Występują więc gołębie pocztowe, rasowe, egzotyczne. Pierwszy rodzaj jest odmianą gołębia skalnego. Od niego też wywodzą się popularne w naszych miastach gołębie miejskie i są do siebie bardzo podobne. Różnią się jednak pewnym znakiem… Chodzi o obrączkę. Każdego roku 3 rodzaje gołębi hodowlanych otrzymują konkretne kolory obrączek. Zatem po zabarwieniu oznakowania da się określić, ile lat ma gołąb. Ale to nie wszystko gdyż odczytuje się z niego więcej danych.

Najpierw widzimy skrót kraju. PL to oczywiście informacja, że mamy do czynienia z gołębiem pochodzącym od polskiego hodowcy. Następnie widzimy serie cyfr. Pierwsza przekazuje wiedzę na temat oddziału lub związku hodowców; druga, zazwyczaj dwucyfrowa, odpowiada za rok zaobrączkowania czyli także przyjścia na świat ptaka; ostatnia to czterocyfrowy numer danego gołębia. Więcej informacji już nie potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *