słoń afrykański a indyjski
Świat zwierząt

Słoń afrykański a indyjski

Największym stworzeniem stąpającym po ziemi jest słoń. Do naszych czasów dożyły trzy gatunki tego zwierzęcia. Największym jest słoń afrykański, najmniejszym zwany leśnym, które jest najmniejszy. Pomiędzy nimi pod względem wielkości jest słoń indyjski, jedyny jaki żyje na kontynencie azjatyckim. I to właśnie dwa największe porównamy, sprawdzając, w jakich kwestiach się najbardziej różnią.

Wzrost i ciężar słoni

Zacznijmy od cechy, która najbardziej rzuca się w oczy. Chodzi rzecz jasna o rozmiar obydwu słoni. Obydwa są bardzo duże, niemniej gdyby stanęły obok siebie widać wyraźnie, że gatunek afrykański jest dostrzegalnie większy od azjatyckiego. Przekłada się to na wagę ciała. Słoń z Afryki waży 4000-7000 kilogramów, z kolei azjatycki “zaledwie” 3000-6000.

Najwyższy punkt drugiego mieści się w okolicy ramiona, a drugiego – na plecach.

Rozmiar i kształt uszu

Przy czym głównym znakiem rozpoznawczym u obydwu gatunków są ich uszy, a konkretniej – rozmiar oraz kształt. U afrykańskich uszy są zdecydowanie większe, ukształtowane na podobieństwo zarysu kontynentu afrykańskiego, sięgają poniżej szyi oraz nad nią; z kolei azjatyckie słonie mają zdecydowanie mniejsze uszy, dla odmiany przypominające formą subkontynent indyjski, i nie wychodzą poza odcinek szyi.

Z czego wynika ta różnica?

Słoń afrykański żyje na sawannie i jest narażony na intensywne promienie słoneczne. Jego organizm się szybko nagrzewa, stąd też duże uszy, przez które ulatuje nadmiar ciepła, a poza tym służą mu one jako naturalne wachlarze. Azjatycki gatunek żyje raczej w lasach, które chronią go przed spiekotą.

Nawiasem mówiąc – rozmieszczenie geograficzne, pomijając ogrody zoologiczne, są tym czynnikiem, który bardzo różni obydwa słonie.

Kształt głowy i pleców

Kolejna sprawa to kształt głowy. Linie czaszki słonia afrykańskiego są równiejsze, natomiast u gatunku z Azji widzimy wyraźnie, że głowa jest jak gdyby garbata.

Jeśli chodzi o linię pleców – słoń z Afryki ma ją raczej wklęsłą, podczas gdy azjatycki odpowiednik albo prostą, albo delikatnie wypukłą.

To oczywiście tylko niektóre z różnic, gdyż jest ich zdecydowanie więcej. Zachęcamy więc do samodzielnych poszukiwań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *