Świat zwierząt

Ptak podobny do sikory

Im głębiej wchodzi się w las, tym jest w nim więcej drzew. To samo można powiedzieć o zainteresowaniu ptakami. Gdy pasja ta bardziej nas pochłania, dostrzegamy wokół siebie coraz więcej ptaków. Jeżeli widzimy jakiś wcześniej niewidziany przez nas gatunek, to porównujemy go do znanego stworzenia i szukamy odpowiedzi na pytanie, jakie zwierzę właśnie ujrzeliśmy. Jednym z popularniejszych ptaków jest sikora. Przy czym spotykamy w Polsce wiele gatunków należących do tej rodziny. Czy przypominają je inne ptaki?

Największą naszą sikorą jest bogatka, która też często widywana jest w miejskich parkach czy na ludzkich osiedlach. Ma ona żółty brzuch przedzielony czarnym pasem i czarno-białą głowę. Przypomina ją, lecz jest mniejsza i ma szarooliwkowe ubarwienie sikora sosnówka. Trudniej ją dostrzec, bo przeważnie przebywa wysoko na drzewach iglastych. Jest to niewielki ptaszek. Z tego względu, a także z powodu wydawanych dźwięków i miejsc występowania może być mylona na pierwszy rzut okaz trochę podobnie ubarwionym mysikrólikiem. Kolejna sikora, modraszka, wyróżnia się modrą główką. Lubi przesiadywać na trzcinach w pobliżu wód, stąd też można ją wziąć za inne niewielkie stworzenie przebywające w takim środowisku. Kolejne gatunki z rodziny sikory to sikora uboga i sikora czarnogłowa. Najłatwiej odróżnić je po dźwięku, przy czym zdarza się, że jeden gatunek imituje drugi. Są do siebie bardzo podobne, odróżniają je od siebie doświadczeni ptasiarze – ale i oni mają z tym problem, bo gatunki te krzyżują się ze sobą, a poza tym występują w obrębie jednego różnice osobnicze.

Zarówno sikora uboga, jak i czarnogłowa może zostać wzięta za kapturkę, który również jest szary i ma jak gdyby czarną czapeczkę (odnosi się to do samca). Niemniej wyróżnia się zdecydowanie smuklejszą budową, dłuższym dziobem, pięknym śpiewem oraz innym zachowaniem.

Piękną sikorą jest czubatka, która ma nastroszony czub i ładny czarny rysunek na białej głowie. Jest to niewielki ptak, najłatwiej chyba pomylić go z sosnówką, która zasiedla podobne terytoria.