Kim jest Szatan?
Wiara

Kim jest Szatan?

Mówi się, że jest panem tego świata i trzyma śmiertelników w karbach. Oczywiście nie można całej winy i wszelkiej nikczemności zrzucać na niego, mamy przecież wolną wolę… Choć z drugiej strony nie wypada nie doceniać jego roli i udawać, że nie istnieje. O kim mowa? Rzecz jasna o Szatanie.

Kim jest Szatan i jak działa?

Szatan, co istotne, był przed nami. Jego stworzenie przypada na czasy, kiedy Bóg jeszcze nie uformował pierwszych ludzi. A gdy Adam i Ewa zawitali to Raju, już przeszedł długą drogę od wysokiej rangi w boskich szeregach po bunt i sromotny upadek. W pismach prorockich (choćby u Izajasza) czytamy, że przewodził szeregiem innych anielskich istot i przeważał nad nimi świetlistością oraz przymiotami ducha. Przy czym jak był niegdyś wysoko – tak miał się znaleźć nisko. Wszczął bunt i swoją bezprzykładną nienawiścią do Stwórcy pociągnął innych. Co było przyczyną rewolty? Nie jest to do końca jasna. Być może część aniołów, z Szatanem na czele, uniosła się pychą i uznała, że nie chce mieć nad sobą już nikogo. Istnieje również hipoteza, wedle której Szatanowi i jego przybocznym nie spodobała się idea Syna Bożego, przed którym musieliby chylić czoła. Szara goryczy i zawiści się przelała.

Jakkolwiek by nie było – rewolta aniołów poniosła fiasko, a jej sprawcy upadli. Odtąd, jak twierdzą wierzący, grasują po świecie i czynią złą. Oczywiście nie sami, lecz za pośrednictwem człowieka. CZłowiek jest słaby z natury i ulega pokusom (na przykład cielesnym). Poza tym Szatan wciela w życie strategię, by dzielić i rządzić. Nazywany jest wszakże również Siewcą Niezgody.

Podobno jedną z metod działania Diabła jest wmawianie ludziom, że nie istnieje. Wówczas są oni mniej ostrożni i bardziej podatni na jego złowrogie podszepty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *