jak wygląda piekło
Wiara Zagwozdki

Jak wygląda piekło?

Pytanie jest bardzo trudne, właściwie niepodobna udzielić jednej poprawnej odpowiedzi. Wynika to z prostej przyczyny, że będąc w piekle już się z niego nie wraca. Taka jest jego idea. Zatem nikt nie może zdać nam relacji z pobytu. Mamy natomiast różne proroctwa, nauczania, przypowieści, wizje, czy wyobrażenia artystyczne i na nich możemy ewentualnie oprzeć swoje rozważania.

Czy piekło istnieje?

Rozważania na temat piekła – jako miejsca, do którego trafiają po parszywym życiu nikczemne dusze – natrafiają w pewnym momencie na pewną wątpliwość. Chodzi mianowicie o to, czy piekło istnieje? Aktualnie w łonie Kościoła narasta silna tendencja do niemówienia o piekle, uznając, że jego idea jest przestarzała czy, jak to się nieraz bezmyślnie powtarza, “rodem ze średniowiecza”. Poza tym mówi się, że Bóg, jako bezgraniczny w swym miłosierdziu, nie pozwoliłby na istnienie miejsca nieustannej kaźni… Wiadomo, komu najbardziej by zależało na tym, aby piekło nie istniało – tym, którzy mieliby do niego trafić…

Jeśli miałoby nie istnieć, wówczas dalsze rozważania byłyby raczej bezcelowe. Dlatego musimy założyć, że istnieje.

Piekło w ikonografii

Z czym nam się kojarzy piekło? Każdy, rzecz jasna, może go łączyć z czymś innym. Tym niemniej istnieją pewne, można powiedzieć, kanoniczne wyobrażenia. Istnieją od stuleci i znamy je poprzez ikonografię katolicką. Chodzi o obrazy, freski oraz inne dzieła sztuki, które znajdujemy w kościołach czy galeriach sztuki. Widzimy w nim nieszczęsnych ludzi, którzy poddawani są najbardziej przemyślnymi torturami. Wokół wulkany prychają sadzą. Natomiast pomocnicy szatana – potworne postaci – uwijają się jak w ukropie, by zadawać męki. To bardzo sugestywne przedstawienia i wciąż jeszcze przemawiają do ludzkiej wyobraźni, choć pewnie z mniejszą siłą niż przed wiekami.

O piekle wspominał Jezus Chrystus, mówiąc na przykład o niegodziwcach, którzy po Sądzie Ostatecznym zostaną “wrzuceni do pieca rozpalonego”. Natomiast w Credo wierni powtarzają za kapłanem, że Zbawiciel wstąpił do piekła.

Piekło jako śmierć duszy

Poprzedni papieże – Jan Paweł II i Benedykt XVI – przypominali o piekle jako realnie istniejącym miejscu. Natomiast papież Franciszek poszedł z duchem liberalnych czasów i w kontrowersyjnym wywiadzie zauważył, że piekło jako miejsce nie istnieje. Uznał, że stanowi raczej metaforę, według której nikczemna dusza miałaby za karę już dalej nie istnieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *