W świecie zwierząt mamy wielu rekordzistów, którzy zadziwiają nas swoją budową bądź umiejętnościami. Nie od dziś podziwiamy ptaki, które unoszą się nad naszymi głowami z taką lekkością. Także i wśród nich znajdziemy wiele gatunków, które zyskują z różnych powodów nasze uznanie. Do takich też zalicza zwierzę, mogące się poszczycić największą rozpiętością skrzydeł. O jakiego ptaka chodzi? Na pewno niezwykłego.
Wielki wędrowiec
Największą rozpiętość skrzydeł ma całkiem spory ptak, ale na pewno nie największy. Największe, co ciekawe, mają skrzydła bardzo słabo rozwinięte, których właściwie nie używają, do takich zaliczają się między innymi struś czy kazuar. Natomiast dłuższymi skrzydłami może się poszczycić ptak, który został stworzony do lotu. Mowa o albatrosie wędrownym. Już w samej jego nazwie zaklęta jest wiadomość na temat trybu życia owego ptaka. Przypomina w tym nieco jerzyka, znanego nam dobrze, który przerywa lot wyłącznie po to, aby odchować potomstwo.
Rozpiętość skrzydeł albatrosa wędrownego oscyluje między 254-351 centymetrów. Wyprzedza w tej klasyfikacji potężnego kondora kalifornijskiego, którego obydwa skrzydła mogą mierzyć nawet 310 cm.
Skrzydła albatrosa są długie, a zarazem wąskie, zatem jak gdyby stworzone do lotu szybowcowego. W taki właśnie sposób zazwyczaj się on porusza, wznosząc się na 15 metrów, by stopniowo opadać. Zdarza się, że w krótkim czasie pokonuje olbrzymie dystanse. Potrafi się na przykład oddalić w poszukiwaniu żeru o 4000 kilometrów pd koloni lęgowych.
Ptak ten, jak przystało na duże zwierzę, osiąga dojrzałość płciową dość późno, bo w 7-11 roku życia. Są to stworzenia długowieczna, które – jak się uważa – dożywają rekordowo 50 lat.